Автомобили - Тунинг - Ламбда монитор

Всякакви подобрения по автомобила.
Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Автомобили - Тунинг - Ламбда монитор

#1

Мнение от icrow » 19 яну 2015 19:19

Така и така си седи ламбдата, поне да се използва. Пък може да се окаже, че така ще може да се настрои по добре газовата. Ще видим. Това е схемата. Набавил съм си елементите и се надявам тази седмица да го направя.
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Bob

Re: Ламбда монитор

#2

Мнение от Bob » 19 яну 2015 19:43

Супер, ама моята е с една жица.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Ламбда монитор

#3

Мнение от icrow » 19 яну 2015 19:54

Това ти е сигналната. Масата от корпуса на сондата трябва да е.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Ламбда монитор

#4

Мнение от icrow » 24 яну 2015 21:03

Най накрая се наканих и направих монитора :)) Работи добре, но по натам ще направя и този
с двайсе диода. На газ показва доста бедна смес, което е нормално. А на бензин доста богата, което показва, че компютъра се опитва да компенсира бедната сме от работата на газ. Как го прави при положение, че ламбдата не е свързана с компа не знам. :)) На клипа се вижда как, като е на бензин оборотомера работи (с изключение на началото, където газовата е в процес на изчакване за включване), а монитора е забил на макс богата смес. Волтметъра отчита 1.3В на бензин и 0,240 на газ. Оборотомера не раби на газ, защото ТАПа реже сигнала за оборотомера и още не съм се занимавал да го преместя след ТАПа :))
Ето видео на първия тест. :) По натам ще снимам докато карам и докато настройвам газовата.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Ламбда монитор

#5

Мнение от icrow » 24 яну 2015 21:29

Ето малко инфо как може да се настрои сместа с помощта на ламбда сондата. http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?p=793076
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Ламбда монитор

#6

Мнение от icrow » 25 яну 2015 13:09

Продължавам да си пиша сам, но не ми пречи. И сам експериментатора е експериментатор. :))
Ето една графика за волтажа на сондата. Не мога да си обясня обаче, как волтажа е по висок, когато има по малко въздух Qb Нали заради кислорода, който влиза в реакция със сондата се произвежда напрежение. Не трябва ли когато е бедна сместа и е останал повече недоизгорял въздух респективно кислород, да се произвежда по-голямо напрежение?
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Ламбда монитор

#7

Мнение от Спиридон » 25 яну 2015 13:39

Не, защото волтажът в ламбдата зависи от разликата в кислородното съдържание на отработениете газове и околния въздух, а не от абсолютното съдържание на кислород в някое от тях. Колкото повече кислород имаш в газовете (по-бедна смес), толкова по-близо е съдържанието на кислород до това на околната среда и следователно е по-нисък волтажа.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Ламбда монитор

#8

Мнение от icrow » 25 яну 2015 13:47

Tова не беше ли за широколентовите?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Ламбда монитор

#9

Мнение от Спиридон » 25 яну 2015 14:14

И в двата случая се създава потенциална разлика от разликата в кислородното съдържание на отработените газове и околната среда. При широколентовите има "помпа", като се следи с какъв волтаж тя създава определена фиксирана разлика между газовете и околната среда. При по-богата смес (с по-малко кислород) предполагам, че и трябва повече напрежение, за да доведе газовете до зададеното ниво на кислородно съдържание.

Не съм си играл на практика с ламбди, това разбрах от обясненията за тях, които намерих. Мислех си (доста наивно, както разбрах), че мога да ги излъжа със съпротивления. При мен се оказа, обаче, че няма такива и не се налага да ги лъжа, ако правя нещо по колата, затова и не съм задълбавал повече.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Ламбда монитор

#10

Мнение от icrow » 25 яну 2015 16:55

Рових се известно време в нетa, но никaде не видях дa се кaзвa, че измервa нaличието нa кислород в околнaтa средa. И aз имaм спомени зa нещо подобно, но мисля, че стaвa въпрос зa по модерните сонди. Ето еднa схемa кaкво предстaвлявa дaтчикa. Действaщите елементи сa в aуспухa. Остaнaлaтa чaст е изолирaнa http://avtodiagnostika.net/wp-content/u ... .net-2.jpg
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Отговори

Върни се в “Тунинг”