Други - Помедняване/Позлатяване и други.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Други - Помедняване/Позлатяване и други.

#1

Мнение от icrow » 07 апр 2015 18:04

Събирам мненията по темата на едно място.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Помедняване/Позлатяване и други.

#2

Мнение от icrow » 07 апр 2015 18:07

Спиридон »
По принцип в позлатата на технически изделия златото е в хомеопатични количества т.е. изключително малко, нещо като 1-2 грама за 1 кг. За разлика от бижутерските позлати. Предполагам проводникът, който Боб използва за лабиринта и трилистника на хармонизатора, е за бижутерски приложения и затова се получи доста силен ефект. Щом казваш, че и от пиновете се е получила сериозна разлика, то сигурно и много малки количества злато оказват сериозно влияние.
Ако решиш да пробваш да прехвърлиш позлатата от пиновете, ето някои основни положения, които открих при търсенето преди опитите ми за помедняване:
- по-качествено покритие се получава с ток от батерии/акумулатори, а не от изправител. Това го беше писал един образ, който твърди, че го е установил експериментално. Филип беше споменал преди време (не си спомням по какъв повод), че токът от батерии се различава значително от този от изправител.
- позлатените пинове трябва да са на +, а обекта за позлатяване - на минуса. Двата електрода трябва да са близо, иначе съпротивлението се вдига.
- щом няма да ползваш електролит (не знам дали става така, не се сещам причина да не става, но сигурно е по-бавно) трябва да сложиш нещо за проводимост във водата. На някои места съветват за целта да се добави сярна киселина (СПЕЦ МЕРКИ ЗА БЕЗОПАСНОСТ).
- позлатяваната повърхност трябва предварително да се почисти - може пак с киселина - разредени сярна или солна (РАЗРЕЖДАНЕТО СЪЩО СЕ ПРАВИ ПО ОПРЕДЕЛЕН НАЧИН - КИСЕЛИНАТА СЕ НАЛИВА БАВНО ВЪВ ВОДАТА, А НЕ ОБРАТНО!!!) Между другото, солна киселина има в някои почистващо-дезинфекциращи препарати.
Евентуално може да се пробва медното изделие да се сложи за малко на плюса в разтвор от син камък, а на минуса да е друго медно изделие. Така би трябвало да опада повърхностния слой на изделието на плюса.
- трябва да се намери инфо какво минимално напрежение е необходимо (за мед е около 1 волт) за "откъсване" на златните "йони" и то не е добре да се превишава с много.
По принцип, по-качествено покритие се получава (но пък става по-бавно):
- при по-ниска концентрация на златото в електролита - при теб тя и без това ще е много ниска;
- при по-слаб ток;
- при по-ниска температура - ако слагаш киселина не е добре температурата да е висока, защото ще се изпарява и киселината, което е опасно. Ако е нещо друго, то може да се вдигне температурата, за да компенсира поне малко ниската концентрация;
- при по-ниско напрежение (с 1-2 волта над критичното) - ето тук е проблемната част. Зависи какво напрежение е необходимо за другите примеси. Ако е по-високо, няма проблем. Ако обаче е по-ниско, ще започнат да се отлагат те преимуществено, но пък може и да не пречат, щом пиновете и сега си работят добре.

Това са основните неща, за които се сещам. Има доста клипове за позлатяване и рециклиране на златото в компютърни части в тубата, но нямам време да ги прегледам. Спомням си, че като търсих за помедняване, попаднах на някои клипчета, в които боравеха доста безотговорно с опасни материали.

**************************
Спиридон »
icrow, не съм виждал да предлагат сода за електролита при галванизация. Предполагам, че наличието на натриеви ”йони” в нея е проблем, тъй като натрият може да измести метала, от който трябва да се получи покритие.

Всичко което писах по принцип го дават за помедняване, но за злато няма причини тези принципи да са по-различни. Пробвах ги за мед, работят. Почистих повърхността със солна киселина, а сярна не съм ползвал, защото за помедняване електролита се прави много лесно със син камък. Не знам дали е удачно да се пуска тема за позлатяване, защото не съм го правил на практика. За помедняване мога да пусна инфо, но искам да пробвам нещо преди това.

**************************

icrow »
Ще пробвaм и ще видя. A примерно лимоненa киселинa дaли ще свърши рaботa? Син кaмък няколко пъти ми се е получaвaл от меднa жицa с оргон по нея потопенa във водa. При товa не мaлко количество зa мaлло време.

**************************

Спиридон »
Да си призная, не знам confus . Тя е органична, не знам дали ще осигури проводимост. Сярната явно има някакво сериозно предимство щом я слагат и в автомобилните акумулатори.
Между другото, оргонизирането би трябвало също да помогне. Мисля си за силен + на медната подложка и - на пиновете. Не знам дали може да се пусне, т.е. дали може да се генерира постоянен хладен ток? На него липсата на електролит може и да не му е проблем. hyparh да си каже. :)

**************************
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
SPYRO
Мнения: 1152
Регистриран: 22 май 2015 10:48
Местоположение: Пловдив/Белащица

Re: Други - Помедняване/Позлатяване и други.

#3

Мнение от SPYRO » 22 дек 2015 13:57

Много добьр сборник за позлатяване,анодиране ,оксидация и куп още физико-химико-електрически операции на руски е но е доста подразбираем
http://anytech.narod.ru/Selector.htm

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Други - Помедняване/Позлатяване и други.

#4

Мнение от Спиридон » 22 дек 2015 23:13

За някои неща си трябва химически речник, но е е пълно с полезна информация. 1ty
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Bob

Re: Други - Помедняване/Позлатяване и други.

#5

Мнение от Bob » 25 окт 2016 20:13

Някой знае ли как се прави електролиза на злато?

Целта е да се извлече златото от пинове, процесори, памети със златни крачета, електронна скрап, но не с царска вода, а с електролиза, да се направи на кюлчета, за евентуална печалба.

Потребителски аватар
SPYRO
Мнения: 1152
Регистриран: 22 май 2015 10:48
Местоположение: Пловдив/Белащица

Re: Други - Помедняване/Позлатяване и други.

#6

Мнение от SPYRO » 26 окт 2016 08:30

Някой знае ли как се прави електролиза на злато?
http://bgprospector.com/phpbb/viewtopic.php?t=71
БЕЭ СИЛНИ КИСЕЛИНИ НЕ МОЖЕ !

Bob

Re: Други - Помедняване/Позлатяване и други.

#7

Мнение от Bob » 26 окт 2016 12:31

Мерси за линка. Този форум и аз го намерих, ама ми се искаше да си спретна една електролизна вана и да си бачкам с тоци, иначе ще трябва да се чака до напролет, че сега вече стана студено и при ниски температури не става с киселините.

Bob

Re: Други - Помедняване/Позлатяване и други.

#8

Мнение от Bob » 01 ное 2016 19:14

Ето как се рафинира злато, ама не с киселини :)

https://www.youtube.com/watch?v=ouYW_7-Njbs

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Други - Помедняване/Позлатяване и други.

#9

Мнение от icrow » 09 апр 2019 12:57

За малко да пусна нова тема :))
Докато още съм тук да пита някой помеднявал ли е алуминий? Някакви съвети разтвор напрежение и тн?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Други - Помедняване/Позлатяване и други.

#10

Мнение от Спиридон » 09 апр 2019 14:38

Не съм го правил.
Сега погледнах дали има писано нещо специално по въпроса. Според това, което открих, двата метала са несъвместими и ще кородират много бързо в пряк контакт един с друг. Вероятно трябва първо да се сложи друго покритие върху алуминия :?
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Отговори

Върни се в “Други”