Домашен рентген

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Домашен рентген

#1

Мнение от Спиридон » 27 юли 2015 14:40

Съжалявам, че използвам подвеждащо заглавие, но искам да привлека вниманието на всички изкушени в тази област към следната информация.

НЕ СИ ПРАВЕТЕ ЕКСПЕРИМЕНТИ С ЙОНИЗИРАЩО ЛЪЧЕНИЕ!!!
Най-вече под формата на "домашен рентген".
Ако си мислите, че понеже напрежението е ниско, проблем няма, то това е все едно дете да си играе с малокалибрено оръжие. Това, че е малокалибрено не го прави по-малко опасно. Не искам да навлизам в детайли, за да не го чете някой като дявола евангелието и да реши, че е открил начин да стане "неуязвим".
Имайте предвид, че промишлените (не знам за медицинските) рентгени започват от 10kV и им трябват няколко mA ток, за да пролъчват метали.
Използването на флуоресциращи плаки не е достатъчно надежден метод, за да се прецени дали има вредна радиация или не (за "на око" въобще и не става дума), трябва си специализиран и то съобразен с енергиите уред.

И още нещо, на което не бях обърнал внимание, но ми посочи мой приятел и колега. Hola Worship Worship
Искрището по същество си е рентген с открита конструкция (т.е. без вакуумна тръба) и там също се образува рентгеново лъчение, за което в пълна сила важи написаното по-горе.
При някои промишлени апарати, в които има искрище, то е затворено в оловна кутия именно по тези причини. Ако много държите да го наблюдавате, то поне ползвайте дебело оловно стъкло, като част от оловната кутия.

Ако някой толкова много иска да види как изглежда нещо на рентген, имам приятели и колеги, които се занимават професионално с радиография (с необходимата качествена апаратура и защити) и предполагам, че няма да откажат да демонстрират.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Домашен рентген

#2

Мнение от icrow » 27 юли 2015 14:53

До колкото знaм и Дон Смит и Кaпaнaдзе сa имaли кофти болести след нaпрaвaтa нa генерaторите си. Кaпaнaдзе нищо не се е чувaло скоро зa него мaй. Тaкa че е хубaво дa се внимaвa.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

pipilica
Мнения: 119
Регистриран: 17 юли 2015 01:01
Местоположение: София

Re: Домашен рентген

#3

Мнение от pipilica » 28 юли 2015 04:11

Е браво за темата, ще споделяме кой кво е направил или мисли да направи.
Я да питам кой е най-добрия начин за регистриране на рентгенови лъчи, дори и минимално количество. Имам на другия комп някъде един линк или файл, не помня вече, с описание какви лъчи се получават при определено напрежение и каква защита е необходимо да се ползва. Но помня че при ниско напрежение е достатъчно тънка оловна ламарина, това че по кабинетите има сериозни прегради е щото там персонала редовно е подложен на лъчението дори и минимано.
Знае ли някой при какъв интензитет и каква енерги на лъчите почва да свети Бариевия Флуорид, щото имам малко ЧЗА но при моите опити не света, дори и в пълна тъмнина. Ако някой иска мога да му дам малко за опити.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Домашен рентген

#4

Мнение от hyparh » 28 юли 2015 04:15

Спиридон, сигурно ли е, че искрището (разряднка) излъчва Х-rays? Аз все си мислех, че това не може да стане при нормално атмосферно налягане. Вярно, в разрядника стават разни "химии", и евентуално може да имаме достатъчен локален спад на налягането и формиране на вакуумен "джоб", но все си мисля, че това става само при изключително мощните разрядници. Сещам се за онзи метод на заваряване на масивни корабни елементи, описан в "Изгубените открития", с помощта на много мощни рязряди от огромен кондензатор. Там е имало стабилно Х производство (даже май и гама лъчи) и са вземали необходимите мерки.
При обикновено заваряване с електрожен имаме много повече UV отколкото в силен разрядник. Това съм го установил като чисто усещане за комфорт на очите. В разрядника спокойно може да се гледа дълго време, докато светлината от електрожен директно те "удря". Означава ли това, че при електрожена трябва да имаме много повече Х отколкото при разрядника?
Единствените дискомфортни за окото рязряди, които съм правил, бяха при тестовете за изготвяне на устройство за разбиване на скали с ударната вълна от рязряда. Ползвах два големи ролкови самоделни ВН кондензатора, захранвани с ВЧ ВН от ZVS драйвер. Там разрядите бяха гръмотевични с голяма кинетична сила. Излъчваха в ярко-светлосиньо във водата и го докарваха почти като светкавица на фотоапарат.

Разрядникът-бебе на Капанадзе мисля, че е изключено да произведе Х. Та едни дъги от ТХО са много по-ярки от неговия игловиден разрядник :))
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Домашен рентген

#5

Мнение от hyparh » 28 юли 2015 05:55

Всъщност вероятно ще се окажеш прав. Прегледах някои неща и излиза, че меки Х лъчи между 2 и 10keV, възникват в разрядници с волтаж само 0,8-2,5kV. Един вид имаме ли ВН кондензатори и рязко освобождаване на енергията им, имаме и генериране на някакви Х (меки или твърди, в зависимост от мощността). Наричат това "pinch effect" (ефект на прищипване), което прави възможно преминаването на 2-3 пъти по-висок волтаж от захранващия през йонизираната плазма на разряда (явно е някакъв ефект на етера), а оттам и по-лесно възникване на Х.
А при електрожените имаме нисък волтаж и затова възникват само UV лъчи.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Домашен рентген

#6

Мнение от icrow » 28 юли 2015 08:39

Добре де а при тези светещите топки йонизиращите или от на Тесла трафа светкавиците пак ли има излъчване на такива лъчи? И толкова ли е скъп един детектор за такива лъчения?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Домашен рентген

#7

Мнение от Philip » 28 юли 2015 09:47

Спиридон,
Уреда, който имам хваща ли и такъв тип излъчване? ( принципно е за алфа, бета и гама лъчи)
Него като го приближа до "плазмената топка" и полудява.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Домашен рентген

#8

Мнение от Спиридон » 28 юли 2015 14:31

pipilica написа:Е браво за темата, ще споделяме кой кво е направил или мисли да направи.
Всъщност идеята ми беше точно обратната.

Според официалната наука рентгенови (X-rays), гама, UV лъчения, светлина и радио вълни е едно и също като явление, просто са с различна енергия (оттам и различна честота и дължина на вълната, като ако се знае едно от тези 3, могат се изчислят и другите 2). Гама лъченията, като цяло, са с по-висока енергия от рентгеновите и се получават от разпада на радиоактивни вещества, заради което спектърът им е от една или повече фиксирани честоти (енергийни нива). При рентгеновите имаме непрекъснат спектър, като максимумът се определя от използваните волтаж.

hyparh написа:Спиридон, сигурно ли е, че искрището (разряднка) излъчва Х-rays? Аз все си мислех, че това не може да стане при нормално атмосферно налягане.
Атмосферното налягане няма нищо общо. Просто въздухът ”блокира” или отслабва енергията на ускорените електрони, заради което ефективността на ”производството” на рентгенови лъчи (тя и без това е ниска) намалява.
Рентгеновите лъчи не се виждат (или поне мозъкът ги игнорира) и дразненето на очите от светлина няма връзка. Очите се дразнят (да не пропускаме, че се и увреждат) от UV лъчения, ако и да са ”невидими”,защото предизвикват флуоресценция на някои от веществата в окото.
icrow написа:Добре де а при тези светещите топки йонизиращите или от на Тесла трафа светкавиците пак ли има излъчване на такива лъчи? И толкова ли е скъп един детектор за такива лъчения?
Нямам представа за първото, а за второто винаги друг е плащал :), но се надявам днес до края на деня да получа отговор и за двете и то от директно измерване.
Philip написа:Спиридон,
Уреда, който имам хваща ли и такъв тип излъчване? ( принципно е за алфа, бета и гама лъчи)
Него като го приближа до "плазмената топка" и полудява.
Филипе, по спомен от преди (като беше писал, че имаш такъв уред) твоят е за енергии от 100keV нагоре. Най вероятно използва йонизацията на определен материал (напр. въздух) като мярка за интензитета на лъчението и йоните от уреда го бъркат. Ако го завиеш в алуминиево фолио, то няма да спре рентгенови лъчи, но вероятно (да каже някой по-сведущ) ще е достатъчно за ”Фарадеев кафез”.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Домашен рентген

#9

Мнение от hyparh » 28 юли 2015 18:00

Да, алуминиевото фолио трябва да "отсее" електростатичните смущения от рентгеновите лъчи, чрез ефекта на фарадеевия кафез. В това видео е направено такова увиване на детектора, има и заземяване за най-сигурно:


Тук има хубаво описание на възможностите за възникване на Х при използване на теслов траф като частен случай (точка 5.0 Ultraviolet Light and X-ray Production): http://www.pupman.com/safety.htm
В началото и края на точката се споменава за замерване около ТТ с различни измервателни уреди за йонизираща радиация (не се назовава точно какви) и не са засечени Х лъчи. Опитният ТТ е бил способен на въздушни разряди до 1,5 метра (около 1,5MV) при захранващо напрежение 15kV и мощност 1,5kVA. Може би е мерено около тороида на трафа, за самия разрядник не се споменава. Евентуално разрядника произвежда меки Х лъчи, които бързо се поглъщат от въздуха и не могат да преминат повече от, да речем, метър разстояние като радиус. Но при такъв силен ТТ човек и да иска не може да стои на по-близко разстояние, освен ако не му се струва Ок да заземи светкавиците през себе си :))
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Домашен рентген

#10

Мнение от Спиридон » 29 юли 2015 00:48

icrow написа:Добре де а при тези светещите топки йонизиращите или от на Тесла трафа светкавиците пак ли има излъчване на такива лъчи? И толкова ли е скъп един детектор за такива лъчения?
Информация от по-сведущи:
При светещите топки няма рентгеново лъчение, там няма плътен (от гледна точка на рентгеновите лъчи) анод в ролята на мишена.
Читав уред, който да мери "меки" лъчения (не става с уреди от типа на Гайгер-Мюлеров брояч) струва от порядъка на 10 000 лв. Нямат представа за колко и дали би могъл да се намери 2-ра ръка. Читав радиометър (но не и за ниски енергии) е от 1000 лв нагоре. Има и по-евтини непрофесионални, но са с тесен обхват и по-ниски прагови нива.

И техният съвет беше с тези енергии да не си играе човек в домашни условия и без необходимите задълбочени познания.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Отговори

Върни се в “Други”