Генератор Helios

Отговори
Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Генератор Helios

#61

Мнение от Philip » 31 юли 2019 10:46

И ние стигнахме до извода, че този материал не прекъсва магнитните линии.
А няма ли прекъсване - няма как да се получи индукция в бобините.


ПП
На предишната страница има нов пост!
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Генератор Helios

#62

Мнение от Спиридон » 31 юли 2019 10:49

curiosity,
през 2 поста преди твоя hyparh е дал 2 цитата, които съвсем ясно обясняват защо няма как да стане по този начин.
Общо взето, все едно с рибарска мрежа река да преграждаш и да очакваш язовир да стане (ако приемем, че водата е чиста и няма какво да задръсти мрежата).
Voter влиза във форума поне няколко пъти след като му предложих 10 000 лв само да демонстрира как устройството генерира повече (дори не съм сложил изискване колко повече) енергия от вложената и мълчанието му е красноречиво. Още не съм ходил до банката за кредит.
Да не говорим, че познанията му за магнитното поле на намотка (теоретични и от опит) са никакви.
Формулата, която е дал за изчисляване на повдигащата сила на електромагнит, е грешна. Тя (с лека корекция от * на /) дори не е за това, а за интензитета на полето в дълга намотка и дължината, която участва, е на намотката, а не на проводника, от който е направена, както си мисли Voter.
Ако беше правил нещо и беше в състояние да измери повдигаща сила (за което стига една кухненска везна), щеше да знае поне, че тази формула не работи.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Генератор Helios

#63

Мнение от hyparh » 31 юли 2019 12:02

Curiosity, поздравления за вложения труд и добре изглеждащия краен резултат. Е, така изградено устройството не дава очаквания резултат, но нали знаеш - все някой "луд" трябва да се пробва и да провери от първа ръка :) И негативния опит е натрупан опит! (всъщност точно в тази сфера на изследване сигурно в 99,99% от случаите резултатът е отрицателен, така че всичко е наред).

След като вече си го изградил, може да се правят разни преформяния по конструкцията :) Аз бих ти предложил да замениш тези "екрани" от пирографит и лепило, с метални плоскости, изградени от метал с колкото се може по-голяма магнитна проницаемост. Като не може да екранираме едно магнитно поле, то образно казано пак може да го прекъснем, но чрез капсулиране. Това капсулиране ще се извърши именно в метала с висока магнитна проницаемост и от другата му страна вече няма да има магнитно поле (както прави мю-метала в харддисковете).
Да, силов ефект ще има (привличането между магнита и метала) и това не може да се избегне, но има шанс той да не е толкова силен, колкото ленц ефекта в стандартните генератори. Т.е., изработен по този начин, Хелиос може да се окаже наистина много ефективна генераторна машина... Сега, дали ще има повече енергия на изхода, е трудно да се каже, но според мен резултатът ще е много по-добър от този (никаквия) с пирографита.

Продават се тънки ламарини пермалой (като тези, които съм показал на 4-та стр. от тази тема) - може да се слепят няколко слоя в стек и да се пробва с тях.

Един цитат на nizo от мазето:

"...Екранът няма нужда да е кой знае какъв, парче желязо което да речем е 4 пъти диаметъра на сърцевината на намотката. Въобще не ми ги разправяйте тия, че желязо ще оказва спирачен ефект на мотора, малко ... може би, но в никакъв случай равносилен на Ленц ефект. Желязото първо придобива ускорение, докато приближава магнита, а после тази енергия от ускорението му позволява и да излезе от магнитната яма, нетно резултата е почти нулев. Дотук изяснявам, че "екраните" ще се въртят с лекота около магнитите. Пояснявам и за екраните, че да речем са дискове, то полето на магнита първо ще тръгне по екрана и от ръбовете му, ще се затвори с другия полюс. Сега, това не е идеален случай, но все пак достатъчно. Разбира се, полето може абсолютно и качествено да се скрие от намотката с желязна скоба с форма U. Така полето ту се затваря в нашата U сърцевина, ту се отваря към товарната намотка.
Да, съгласен съм, PDF-чето e нескопосано, има грешки, но лично аз по принципа нямам възражения. Лично на мен, тези системи не ми харесват, защото ползват железа, обемни са, тежки са и на всичкото отгоре имат мотор. Тези съвременните мотори са смотани. Линдеман отдавна ни открехна за мотора на Тийл, предлагам такъв да се сложи."
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

curiosity
Мнения: 16
Регистриран: 21 май 2019 13:28
Местоположение: Пловдив

Re: Генератор Helios

#64

Мнение от curiosity » 31 юли 2019 14:53

Благодаря hyparh,
мисля да пробвам както предлагаш. Дал съм на лазер да изрязват дискове с различен материал.
Мю метал нямам все още.
Пермалой на какъв размер ти е? Намирам Лента пермалой с дебелина 0.12 mm и широчина 125 mm. На мен ми трябва 150мм широчина за сега. Ако не намеря, ще трябва да преправя стойката.

Иначе ето на този сайт в уикито има таблица за различните материали и тяхната магнитна пропускливост:
https://en.wikipedia.org/wiki/Permeabil ... magnetism)
Да я има и нея като информация, че не я срещнах из темата.

Може и комбинация от метали да се пробва. Не знам. Все още съм в процес на проби и грешки :)

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Генератор Helios

#65

Мнение от hyparh » 31 юли 2019 16:15

Моята е от Викиват точно с тези дименсии. Тук гледам, че предлагат по-богат избор: http://stevabg.com/index.php?page=rubri ... ials=13096
Интересно е, че с увеличаване на дебелината, намаляват съдържанието на никел.

Принципно има и супермалой (с проницаемост около 800 000), но аз поне не откривам да се продава у нас. Силициевата ламарина (Electrical steel) изглежда е доста надолу в класацията само с 4000 пропускливост.
Чистият железен кристал (примерно 99,999% Fe) би трябвало да има изключително висока магнитна пропускливост, но има уловка – според някои сведения, желязо с такава чистота всъщност представлява най-твърдият познат материал и съответно ще е труден за обработка.
Мисля, че спокойно може да заложиш на пермалоя :) Аз си го взех за изработка на индуктор със специфична структура за максимално капсуловане и оползотворяване на магнитното поле, без да има разпиляване на "магнитни частици" (по терминологията на Лийдскалнин) в околното пространство.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

curiosity
Мнения: 16
Регистриран: 21 май 2019 13:28
Местоположение: Пловдив

Re: Генератор Helios

#66

Мнение от curiosity » 31 юли 2019 21:04

Аз все още водя кореспонденция с производителя на Терфенола. Ето какво казват при зададен въпрос от мен дали може да се използва за магнитен екран:
We do sell Terfenol-D as a powder. I have attached our powder size and price sheet.

We do not produce anything with the powder form ourselves and I do not have any knowledge about using it to cancel a magnetic field.

A single Terfenol-D rod that is 10mm in diameter and 100mm in length would cost $433 each.

Имам и ценова листа за прахообразното вещество. Но май няма смисъл така или иначе.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Генератор Helios

#67

Мнение от hyparh » 01 авг 2019 07:34

Доколкото разбирам терфенолът (сплав на тербий, желязо и диспросий) се използва заради магнитостриктивните си свойства - способността му да се деформира под въздействието на магнитно поле. Това го прави удобен за изработка на трансдюсери или детектори. Никъде не срещнах да се споменава нещо за екраниране. Ако има добра магнитна проницаемост може да се използва за капсулиране, но аз също не виждам смисъл това да се прави, първо заради огромната му цена и второ - едва ли има по-голяма проницаемост от пермалоя.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

curiosity
Мнения: 16
Регистриран: 21 май 2019 13:28
Местоположение: Пловдив

Re: Генератор Helios

#68

Мнение от curiosity » 01 авг 2019 08:58

Недялко, Voter, я предлага нея като екран. Но добре, че не съм го послушал и за нея. Общо взето, ако Недялко ви каже Добро утро, се огледайте дали е светло навън :)

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Генератор Helios

#69

Мнение от hyparh » 01 авг 2019 09:24

Именно :) Честно казано не мога да разбера откъде му хрумва да се използват такива материали и да насърчава хората да действат с тях. Очевидно Voter не ги е изпробвал всичките и това са само някакви голи предположения, почиващи неизвестно на каква база и логика.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Генератор Helios

#70

Мнение от icrow » 01 авг 2019 10:52

Мен пък ми е чудно каква му е крайната цел с това да насърчава правенето на генератора. Лични ли са му подбудите или обслужва нечии интереси :? Ако имаше поне един свидетел, или да беше отишъл да помогне на някой да го направи щеше да спечели много повече хора да го направят. На мен теорията ми изглежда добре. Може да се бърка нещо в практиката :? Имаше ли видео някъде на работещия му генератор?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Отговори

Върни се в “Генератори / преобразуватели на енергия”