Теорията

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Теорията

#1

Мнение от Philip » 07 окт 2021 07:02

Попадна ми материал, в който се споменава за работата на Белоусов.
Търсенето даде малко резултати, но който и от линковете да опитвах да посетя - никакъв шанс :))
На едни дава, че страницата не може да бъде заредена, а на други, че е опасна и пак не ме пуска да я видя Wonky
Зареждаха се само страници, в които се осмива работата му :))
...Е - затова ми светна червената лампа и изрових нета до основи :))
Това, което успях да изровя обаче е само една от статиите му, а има три!
Тя е основно за защита на електростанцията от мълнии и бури, и е за устройства, които той е разработил за това. Ето я и нея :
Белоусов.pdf
Както правя винаги - прочетох я няколко пъти, докато разбера напълно написаното и конспектирах значимото според мен. Ето го и него:
Активна защита от мълнии.docx
След още доста ровене намерих и принципната схема на станцията на Белоусов, както и на разработени до момента емитери. Те са най-важната част, която всъщност прави станцията работеща.
Ще ги кача по-късно днес, че са ми на друг компютър :)
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Теорията

#2

Мнение от Philip » 07 окт 2021 09:16

Файла е отрязък от една страница, в която се говори за това.
Оставили са я достъпна, че са написани глупости за височината на която трябва да е емитера и лампичката като резултат от цялата работа :))
...И навалицата се отказва :)
Типовете емитери са разгледани обаче. Те са ценното :)
От средата на това, което съм копнал - надолу :)
Электрическое поле Земли.docx
А ето и Принципната схема на Белоусов за станцията.
ЕЕ.JPG
В следващия пост ще я обясня :)
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Теорията

#3

Мнение от Philip » 07 окт 2021 10:09

Принципна схема.JPG
1 Емитер
2 Активна защита от мълнии (обяснена във файл "Активна защита от мълнии" от първия пост)БВ9С6
БВ9С6.JPG
3 и 9 Разрядник против образуване на кълбовидни мълнии (В неговото писание е разгледано много добре образуването им. За първи път срещам нещо, което ми звучи логично)
Защита кълбовидна мълния.JPG
4 и 8 Трансформатор с вторична на късо (обяснена във файл "Активна защита от мълнии" от първия пост) БВС1
БВС1.JPG
5 и 7 Бобина за прекъсване на повърхностни разряди по изолацията на проводника (обяснена във файл "Активна защита от мълнии" от първия пост) БВ9С11
БВ9С11.JPG
6 По този глупав начин е дал консуматори директно на прав ток
10 Многоелектроден земен контур
11 Къща
12 Блок за управление на емитера
13 Защита на кабелите към емитера при мълнии (две бобини като при 4 и 8) Написал е КЗТ на схемата (превода е: Трансформатор, свързан на късо (всичките му бобини БВС)
***
Интересно е, че прави препратка към бифилярната бобина на Тесла и казва, че тя е със същата функция като всяка от БВС бобините му. Според него Тесла я е направил именно за тази цел, за която са и неговите бобини.
Между другото Тесла наистина има едно изказване, че е намерил начин да изпуска електричеството от океана енергия на Земята, за да я използва. Обяснението му е с хидравличните термини де :)
...Току виж някое от изобретенията му да е и суперския емитер Dance :)
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Теорията

#4

Мнение от hyparh » 07 окт 2021 13:28

1ty за ценното инфо!
Като ми мине изпита може да се позанимая с устройството :)

"Разрядник против образуване на кълбовидни мълнии" ?? Та аз бих дал сериозна сума да видя това супер рядко явление на живо :))
Най-известното подобно устройство на Тесла е колекторът (т.е. точно обратното на емитер... остава да имаме и база и става транзистор :)) ) на радиантна енергия - лъскава метална повърхност, издигната на височина и свърана към ВН кондендатор и земя. Специално за този му патент изглежда принципът е противиположен на емитерния. Интересно кой от двата е по-ефективен.

00685957-1.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Теорията

#5

Мнение от Philip » 07 окт 2021 15:49

Утре ще гледам да преведа написаното от него в частта за кълбовидните мълнии :)
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Теорията

#6

Мнение от Philip » 08 окт 2021 14:36

Обещаният превод на частта за кълбовидната мълния :)

5. Кълбовидната мълния

Бурите винаги се съпровождат от силни електрически заряди Но не само те могат да бъдат вредни. Среща се и ефекта на появяване на кълбовидни мълнии след основния разряд (светкавицата).Тези светещи кълба с различни размери могат да се появят във всеки момент и на всяко място. Те имат много силен отрицателен заряд. И говорейки за бури ние нямаме право да прескачаме този факт.
Какво знаем за кълбовидната мълния? По принцип – нищо. Няма да се задълбаваме в дебрите на науката и изследванията на това явление, а ще разгледаме какво става с единично изсъхнало дърво, стоящо само в полето по време на буря и какво се случва при удар на мълния в него. Отсъствието на листа е довело до пълно намокряне на повърхността му. Намокреният ствол по време на дъжда вече се явява някакъв проводник. Приближава бурята. В небето се събира силен положителен заряд или казано по друг начин – има недостатък на електрони. А електрони има в предостатъчно количество в недрата на земята. Ясно е, че към мястото на бурята от дълбочината на земята към нея се привличат неизмеримо количество от тях. Недостатъкът им в атмосферата ги привлича все по-силно и по-силно. И ето – те се движат по мокрия ствол на дървото към най-високия му клон. А приближаващата буря като помпа привлича все повече и повече електрони, които се стремят максимално да се уплътнят на върха. И в един момент тяхното пренасищане се превръща в свободно изхвърляне. Незабележима за окото нишка на потока освободили се електрони, потича нагоре към наелектризираните облаци. Достигайки ги, бурята незабавно започва да изтегля енергия от земята. Малката нишка се превръща в огнен ръкав, по който с огромна скорост се движат свободни електрони. Вече наблюдаваме мълния. Насищайки се с отрицателен заряд, атмосферата губи силата си за привличане на електрони и мълнията изчезва. Но електроните, които все още не са отишли към атмосферата, имайки енергия на движението, по инерция продължават да се събират ствола на дървото и основата му. Достигащите до него електрони се уплътняват до такава степен, че вече не се задържат на повърхността му, а излизат от клона или от листата на близък храст във вид на светещо кълбо. То не може да се върне в земята, защото заряда им е еднакъв, а атмосферата вече е наситена и не ги приема. Затова кълбовидните мълнии пътешестват близо до повърхността на земята. Този видим ефект се нарича кълбовидна мълния. Те не се задържат дълго. Свободните електрони постепенно напускат огненото кълбо заради влагата във въздуха. Настъпва момент, когато плътността на електроните в кълбото достига ниски стойности и то изчезва със звук, оставяйки след себе си миризма на озон.
Сега да разгледаме по-различна ситуация. Над нас са мълниеносни облаци. На покрива на нашата къща стои бобината БВС6 (за защита от мълнии). Гладните за електрони небеса са притеглили към повърхността на земята неизчислимо количество електрони. Вече трябва да се образува мълния, която да вземе тези електрони, но нашата бобина не ѝ дава тази възможност. И ето, че огнения лидер, заобикаляйки нашето съоръжение, удря земята на някакво разстояние. Взимайки необходимата порция електрони, мълнията угасва. А ние като най-близко стоящ висок обект сме получили голямо количество електрони. Те влитат в нашия контур на заземяване и вървят нагоре по проводника. Протичането им е едностранно – токът е постоянен. Нашите прибори за безопасност, реагиращи на променливо напрежение не спират този поток енергия. И тези сгъстявания от електрони протичат в нашето жилище и изскачат през нулевата клема на контакта. В стаята се появява огнено кълбо. Но то не ни е нужно, разбира се. Да обезопасим дадената ситуация може да ни помогне проста намотка, разположена веднага на изхода на контура от земята. Ще я наричам БВС15.
Защита кълбовидна мълния.JPG
Принципа на работа е прост. Стигайки острите краища и излизайки от тях, електроните се завихрят в кълбо, придобивайки кръгово движение. Но тъй като полувитките не са с еднакъв радиус и направление, кълбото се изтласква от промеждутъка им. Размерите на устройството не са големи. Те обуславят диаметъра на нашата изкуствена кълбовидна мълния. Колкото са по-малки размерите, толкова по-малки ще са изхвърлените кълба. Те могат като грах да се изсипват от нашия прибор, примерно като сапунени мехури. Просъществуват кратко заради влажния въздух по време и след бурята. Тази кълбовидна мълния с изкуствен произход няма собствено ядро, затова тя е кратковременна и безопасна.
Нужно е тези устройства да се монтират в горната и в долната част на електростанцията, а именно – веднага на изхода на заземяването и непосредствено при емитера.

***
Това, което излиза от написаното:
- Кълбовидна мълния се образува веднага след рязкото прекъсване на потока на основната мълния.
- Колкото е била по-мощна мълнията, толкова по-мощна е и кълбовидната, ако са изпълнени останалите условия да се появи.
- Нужно условие е земята да е добре токопроводима, за да се трупат бързо електроните преди свързването земя-небе. (в следващия пост ще дам малко нужно инфо, където има и таблица за съпротивлението на различните видове почва)
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Теорията

#7

Мнение от Philip » 08 окт 2021 14:43

За да може евентуално да направи човек работещо копие на нещо, което според автора е работещо, според мен трябва прекрасно да разбираш какво има той предвид зад всяка своя дума.
Та вчера се разрових, за да видя на какво руснаците му викат многоелектроден заземителен контур.
Ей го на резултатът:
типове заземявания според руснаците.JPG
типове заземителни контури.JPG
схема заземяване.JPG
А ето и какви съпротивления имат различните видове почви (това е в пряка връзка с това колко електрони могат да се придвижват като количество за единица време и следствията от това за станцията)
съпротивление видове почви.JPG
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Теорията

#8

Мнение от hyparh » 08 окт 2021 21:20

1ty 1ty
Определено интересно и логично описание на процеса. Миждам връзка с формирането на плазмени кълба в микровълнова при определени условия, а именно натрупване на голямо количество йони (от пламък на свещ например) или ел. заряди в заострени метални елементи, поставени във фурната. Във втория случай натрупването на заряд става от самите микровълни, понеже са с достатъчно голяма мощност. И в двата случая сякаш микровълните действат като катализатор за появата на плазмено кълбо (което може да се задържи в горната част на фурната за известно време).
Възможно е бурята да генерира излъчване с някаква честота и, ако то е достатъчно силно, да успее да "отскубне" натрупалия се заряд в предмета като кълбовидна мълния, след като вече е активирана "електронната помпа" от предходна обикновена мълния.


Накратко за Тесла и Капица относно техния опит с кълбовидните мълнии:

"Първите експерименти върху изучаването на този мистериозен феномен могат да се смятат за дело на Никола Текла в края на 19-ти век. В кратка бележка той съобщава, че при определени условия, при запалване на газ, той, след като е изключил напрежението, наблюдавал сферичен светлинен излив с диаметър от 2 до 6 см. Тесла обаче не предоставил подробности за своя опит, така че е трудно той да се възпроизведе. Очевидци твърдят, че Тесла можел да направи кълбовидни мълнии за няколко минути, да ги държи в ръка, да ги слага в кутия, покривайки ги с капак и да ги изважда отново."

"Някои физици предположили, че кълбовидната мълния се появява в реултат на електрически заряди. Например, руският физик Питър Леонидович Капица вярвар че кълбовидната мълния е изпускане, което се случва без електроди и се дължи на микровълнови вълни с неизвестен произход, които съществуват между облаците и Земята."


Качественото заземяване си е сериозна работа :) Набиване на огромни метални колци или както прави Капанадзе - копае голям трап и хвърля вътре всякаква железария като връзва кабела към най-големия елемент.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Теорията

#9

Мнение от Philip » 09 окт 2021 05:41

Да :)
А принципа на електронната помпа, както казваш е същия, както при водния удар, както при рязкото изключване на консуматор - искра между контактите. Само дето мащабите на мощността при мълнията са много различни :))
***
Това, което не мога да се светна е важат ли всички знания за земните батерии (имаме доста във форума) и могат ли да се използват в случая? В крайна сметка тук се търси само привличане на електрони от земята в малък обем , а не потенциал между два електрода.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Теорията

#10

Мнение от hyparh » 29 окт 2021 18:56

Днес направих някои експерименти по установката. За "мачта" ползвах дървен кол, по който пуснах 2,5кв многожилен проводник с дължина към 215см.

Заземяването представлява 2,6кг графитен елемент (изцяло заровен):

IMG_20211028_153241.png
IMG_20211028_154608.png

Генераторче за ВЧ ВН, като на изхода му сложих удвоител на напрежение, който хем прави необходимия плюс и минус за емитера, хем вдига напрежението за хубава искра. Смених му транзистора с по-мощен (TIP3055), че оригиналния дребосък бързо грееше. Захранвам с малко над 7V (2 батерии по около 3,5V).

IMG_20211024_154615.png
IMG_20211028_164142.png

Към оголената горна част на антената вързах изхводите на ВН-то по схемата от документа:

emmiter.png
IMG_20211028_164200.png

Като товар пробвах 12V крушка, милиамперметър (mA), както и електролитен кондензатор 47uF/100V. При пускането на ВН-то искрата започва да цъка (честотата зависи от разстоянието между електродите на разрядника), но крушката и амперметъра не реагираха по никакъв начин, което означава, че протичащия ток е пренебрежимо малък. Все пак кондензатора започна да се зарежда (само при работещ разрядник, при изкючен спира) доста бавно и за няколко минути успя да надхвърли 1V. За съжаление и при него изглежда тока е нищожен, понеже не успя да светне дори малък LED.

IMG_20211029_142558.png

Принципът изглежда работещ, но е много слаб, вероятно с правилните подобрения ще може да се изкара нещо повече. Накрая опитах с преместване на минусовия край на емитера в най-долната част на проводника (за да попада изцяло между плюс и минус) - нямаше промяна в резултата. При текущата конструкция излиза, че захранването на емитера дърпа 4,2W (7V x 0,6A), а на изхода реално няма ватове (волт на може би някакви микро- или наноампери).
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Отговори

Върни се в “Земна електроцентрала”