Самозахранващият се генератор на Joseph H. Cater

Устройства, които имат интересно, непроучено и необяснено действие и свойства
Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Самозахранващият се генератор на Joseph H. Cater

#1

Мнение от hyparh » 22 юни 2017 21:39

Сега ще бъде описан дизайн за изработка на самоподдържащ се електрически генератор, който вероятно ще се окаже най-ефективният съществуващ до момента. В същото време конструкцията му е удивително проста.
Включва описаният вече и експериментално доказан принцип, с пулсиращо DC напрежение, протичащо през намотка, навита върху желязна сърцевина. Един слой от дебел изолиран проводник се навива върху желязна сърцевина, която е сравнително дълга и с малък диаметър. Сърцевината се състои от тънкостенна тръба, запълнена с множество пръчки от меко желязо. След това този слой от навивки се обвива с немагнитен и неметален материал, който има функцията на сепаратор. Този материал трябва да е с дебелина поне 6мм. От своя страна той се обвива с ламарина от меко желязо, върху която проводникът продължава да се навива. Следва увиване и на този втори пласт навивки с немагнитен материал + слой ламарина от меко желязо отгоре му. Процесът продължава до навиване на желан брой навивки. Ако не се поставят тези изолиращи слоеве между пластовете навивки, ще възникне взаимно погасяване на магнитните ефекти в ламаринените обвивки. Навивките от едната страна на ламарината, я намагнетизира в посока противоположна на тази на магнетизацията от навивките от другата й страна. Изолационните сепаратори минимизират този ефект.
Въздушните междини около навивките трябва да бъдат запълнени с железни стружки или железен прах. По този начин всеки сантиметър от проводника, ще бъде в близък контакт с меко желязо. Следствието от това ще бъде усилване на магнитното поле около проводника, понеже желязото се намагнетизира.
През така получената вамотка се пропуска пулсиращо високочестотно DC напрежение със синусоидална форма на сигнала. Като източник може да се използва акумулатор, а част от усиления ток може се върне в него, за да поддържа заряда му. За пулсиране на постоянния ток, във веригата може да бъде свързан малък DC мотор. По-голямата част от натрупания ток в намотката, не трябва да преминава през акумулатора и пулсиращото устройство, иначе може да възникне повреда и в двете.

Това устройство несъмнено може да се подобри като се надгради до конфигурация подобна на намотките на Хъбард. Гореописаната намотка може да бъде обградена от по-малки намотки, свързани последователно. За всяка от тях трябва да се използва проводник със същия диаметър като този на централната, и въздушните междини да се запълнят с железен прах. Захранващото напрежение се подава на тези намотки, както е при генератора на Хъбард. По-голямата централна намотка вече е само изходяща, вместо както в началото и входяща и изходяща. Предимството на тази модифицирана версия устройството на Хъбард, е, че може да бъде индуцирано по-голямо ЕДН и ток в тази голяма намотка. В добавка, намагнетизираните железни сърцевини на сателитните намотки, индуцират допълнителен магнетизъм в сърцевината на централната намотка, както и обратното. Тъй като индуцираното ЕДН е директно пропорционално на честотата, очевидно е предимство да се подаде колкото се може по-висока честота. Но все пак има ограничения. Желязото няма да реагира ефективно на честоти много над 500Hz.
Screenshot_2017-06-22-21-08-59.png
scater6.gif
scater1.gif
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Самозахранващият се генератор на Joseph H. Cater

#2

Мнение от hyparh » 22 юни 2017 22:51

За тези, които мислят да се пробват... Имам информация от човек с опит, че е най-добре при такива трансформиращи процеси да се използва плосък (с правоъгълно сечение) проводник. В краен случай може и такъв с кръгло сечение, но не и многожилен.
Аз за вторичните намотки при репликация индукторите на Даниел Кук, използвах многожилен кабел, съответно съм се прецакал :))
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Самозахранващият се генератор на Joseph H. Cater

#3

Мнение от icrow » 22 юни 2017 23:03

А няма ли да е добре да се ползва ферита сърцевина? Желязото ще почне да грее и да хаби енергия в това :?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Самозахранващият се генератор на Joseph H. Cater

#4

Мнение от hyparh » 22 юни 2017 23:22

Нямам представа дали ферит ще предостави търсения ефект. Казват, че сърцевините задължително трябва да са съставени от множество възможно по-тънки железни (става и стоманени) пръчки. Не съм сигурен защо се изготвят така (вероятно точно за ограничаване на вихровите токове и загряването), но в такива устройства винаги ползват такива. Включително и в бобините на Бедини.
Може да се използват например стоманени помеднени електроди за аргонно заваряване. Моите ги взех с 1,6мм сечение, т.е. най-тънките, които имаха.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Самозахранващият се генератор на Joseph H. Cater

#5

Мнение от Philip » 23 юни 2017 06:05

:) hola2
Прегледай, моля те, само още веднъж превода, или дай и оригинала на написаното.
Бърка ме, че се използват думите високочестотен, а в същото време се казва - до 500херца.
:)
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Самозахранващият се генератор на Joseph H. Cater

#6

Мнение от hyparh » 23 юни 2017 06:15

Сега се сещам, че бях правил опити със захранване на бобина от кола с най-различни честоти. Представяше се много добре до около 12kHz, като по-нагоре ефективността рязко спадаше и почваше да грее яко. А сърцевината й даже е монолитна. Значи тези с множеството електроди би трябвало да държат супер поне до 10kHz. Пък и доста трудно бих загрял сърцевина, тежаща 25кг с един акумулатор :))
Само опитите ще покажат :)

Фил, да - пише, че се изисква "as high frequency as possible", като за желязо/стомана тя все пак е ограничена. 500Hz пак си е височка в сравнение с тази на обикновеното AC. Но с оглед написаното в предните редове, си мисля, че трябва да държи доста повече :)
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Самозахранващият се генератор на Joseph H. Cater

#7

Мнение от Philip » 23 юни 2017 06:46

Тъй като за нацепване на сигнала се ползва правотоков електромотор, то честотата ще е равна на оборотите му.
Смятам, че най-високата работна честота зависи от това колко са тънки телчетата на железните сърцевини.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Самозахранващият се генератор на Joseph H. Cater

#8

Мнение от hyparh » 23 юни 2017 06:58

И аз си мисля, че има пряко отношение към дебелината им. Авторът казва, че е хубаво телчетата да са "в изобилие".
А ползването на моторче е само един от вариантите. По-добрият е да се върже честотен генератор + захранването чрез грец (по онази схема, която изпробвах в раздела "Електроника/Електротехника") и така ще може много точно да се нагласят нещата за максимална ефективност.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Самозахранващият се генератор на Joseph H. Cater

#9

Мнение от Philip » 23 юни 2017 07:35

С нея е работно, ама аз винаги съм привърженик първо да се повтори основната схема и да се види, че е разбрана правилно и работи, а чак след това да се правят вариации и подобрения :)
Виж примерно с тръбите ми и хилядите обяснения за тях - като не се направи точно нещо от нещата - не работят както трябва :))
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Самозахранващият се генератор на Joseph H. Cater

#10

Мнение от icrow » 23 юни 2017 08:27

Фил по това си приличате с Асен :)

И на 50хц има загряване на стоманата. Нали така бях правил индукционно загряване с тръби. Бединито мисля че не работеше с големи честоти :? До колкото знам на желязото прага е 15кхц :? Разбира се проверката е висша форма на доверие :))
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Отговори

Върни се в “Интересни устройства за изследване”