Joule Thief

Устройства, които имат интересно, непроучено и необяснено действие и свойства
Отговори
Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Joule Thief

#51

Мнение от hyparh » 15 фев 2020 22:41

Задължително ли трябва да има R и с каква стойност :?
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

gomi
Мнения: 434
Регистриран: 18 ное 2014 17:25
Местоположение: майна таун

Re: Joule Thief

#52

Мнение от gomi » 15 фев 2020 23:35

иначе бързо ще разреди кондера, стойноста според ледовете....
IT'S RIGHT THERE IN FRONT OF YOUR EYES!
John BEDINI

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Joule Thief

#53

Мнение от hyparh » 16 фев 2020 13:20

Преди малко поразцъках различните варианти на JT Phil24

Ето снимки (с прикрепени етикети) показанията на милиамперметъра за всеки от тях:

1.jpg
2.jpg
3.jpg

Сравнявайки горните две, виждаме че с добавяне на още един LED дърпането на ток се увеличава пренебрежимо малко, а в същото време диодите си светят силно.

Amazing JT вариантът както винаги е много хищен :)) Изпълнен в BEMF вариант при него се получава обратното - имаме леко увеличаване на консумацията, вместо намаляване:

4.jpg
5.jpg

Следват опити с последният вариант, предложен от Гоми - с изправител и кондензатор за 35V:

6.jpg
7.jpg

От горните две снимки се забелязва нещо интересно - при добавяне на втори LED консумацията леко намалява.

На следната пък виждаме, че без товар консумацията всъщност нараства:

8.jpg

Волтажът на кондензатора (без вързан LED) постепенно се увеличава и, ако в това време се сложи LED, той изгаря моментално. Даже бях вързал два LED-а заедно и веднага изцъкаха.

Волтажът от C след няколко минути натрупване (при това положение вече имаме достатъчно натрупана мощност, че при окъсяване изводите му, се чува доста силно пукане от искрата):

CAP voltage.jpg

От друга страна, ако имаме вързан LЕD предварително, то стойността на напрежението се застопорява в зависимост от параметрите на LED-а и не е необходим ограничителен резистор.
Примерно за син диод показанията са следните:

With blue LED.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Joule Thief

#54

Мнение от hyparh » 16 фев 2020 13:28

...и последната 11-та снимка...

Ето волтажът и при червен диод (той е малко по-малък като размери от синия):

With red LED.jpg

Направих опит със заземяване на JT (първо на минуса, а после и на плюса) - не оказва никакво влияние. Нито се променя силата на светене, нито дърпането на ток.
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

gomi
Мнения: 434
Регистриран: 18 ное 2014 17:25
Местоположение: майна таун

Re: Joule Thief

#55

Мнение от gomi » 16 фев 2020 14:03

Eхаа , БРАВО Cheers

поиграл си си :), при мен нещата са следните:
- на кондера съм навързал едни готови диоди(3 броя ) на 12волта (продавата ги за осветление с отгоре с дифусери на самсунг уж, 1,2W),
та с тях кондера стои на 7,2-7,3 волта, светятя не на пълна мощност(в тях има вградени резистори).
и при мен се наблюдава пад на входнатаконсумация при включването им.
- диодите за греца - сложил съм UF5408, но май ще е по-доре с 1N4818... или други бързи.
- без товар на изхода има 40Волта, като се сложи греца и диодите пада към 10в.

- пробвах и схемата за "fleet" - без ферит и с 2 броя бифилярни намотки ама консумацията е убйствена....-400мА на 1,5Волт, може би трябва да се увеличи метража на проводника(сложих само 10м 2*0,75),



Колкото повече пробваме варианти , толко по добре sunny
П.С.
Днеска съм по задачи и не мога да кача снимки, утре вечерта евентуално.
IT'S RIGHT THERE IN FRONT OF YOUR EYES!
John BEDINI

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Joule Thief

#56

Мнение от hyparh » 16 фев 2020 17:51

Уау, този fleet вариант изглежда тегли най-много от изпробваните. Може и аз да го тествам, само ще ми трябва доста повече жица, отколкото имам в момента. Все още не съм опитвал вариант с прехвърляне на заряд между батерии, а имам подходящи за целта - няколко по 3,7V.

Одеве пропуснах да напиша, че е възможно при човека с BEMF варианта (от предното видео) да не измерва правилно мултицета и затова да имаме такива големи разминавания. Моя даваше някакви шантави показания (конкретно при измерване на ток) и затова реших да си взема стрелковия - с него нещата са съвсем други :)
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

gomi
Мнения: 434
Регистриран: 18 ное 2014 17:25
Местоположение: майна таун

Re: Joule Thief

#57

Мнение от gomi » 16 фев 2020 20:37

за тоя флийт няма инфо колко трябва да е нормалната консумация, затва засега го оставям, аз изхода го меря след кондера и показваше некви малки стойности 0.5 мА - 1 мА, при 8-20 мА на входа, интересно е че това е горе долу оптималното входна консумация , може и повече да дръпне ама картинката на изходните импулси не се променя.. при увеличаване на честотта се намаля напрежението вурху кондера, зтва си мисля че по бързи диоди за грец ще оправят нещата.
IT'S RIGHT THERE IN FRONT OF YOUR EYES!
John BEDINI

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Joule Thief

#58

Мнение от hyparh » 16 фев 2020 21:50

Аз минавам на малко по-големи мощности :) Тази вечер направих обикновен JT с TIP3055 и вързах една 12V LED лампа, съставена от 24 диода. Схемата се захранва от презареждаема батерия 3,7V.

На снимката се виждат два транзистора, понеже първоначалната ми мисъл беше за AJT, но нещо не ми се получи от първия път (лампата светваше само в момента на докосване към изводите), а нямах време за повече чоплене. Та за тази нощ го оставям във вид на обикновен JT да си свети и утре вечер ще видя какво е положението с батерията, която в момента е 3,73V. Доста са яки тези и мисля, че ще пада много бавно. Консумацията е към 140-150mA, като лампата свети почти толкова силно колкото ако е вързана към 12V акумулатор.

Любопитен момент със съпротивлението - принципно JT схемите, изпълнени с 3055, ги дават, че могат да работят нормално и без 1k съпротивление. Обаче като го махна, честотата пада и схемата излиза извън строя като не генерира почти нищо. Щом сложа съпротивлението и всичко се оправя.

IMG_20200216_205124.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

gomi
Мнения: 434
Регистриран: 18 ное 2014 17:25
Местоположение: майна таун

Re: Joule Thief

#59

Мнение от gomi » 17 фев 2020 18:47

един готов "крадец" от китай sun
IT'S RIGHT THERE IN FRONT OF YOUR EYES!
John BEDINI

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Joule Thief

#60

Мнение от hyparh » 17 фев 2020 19:37

Мамил съм се :)) Презареждаемата не издържа и 24ч... Още сутринта преди да изляза погледнах схемата и лампата едва мъждукаше. В момента е на 0,65V като лампата едва-едва свети (при внимателно вглеждане).
Тъкмо сега мога да пробвам да заредя батерията от друга чрез JT :)

ПП. Сега вързах PMH към схемата и дръпнах затвора (който стоеше така от доста време) - лампата светна моментно и доста силно. Циркулиращата безконечно енергия, веднага се превърна в ток :)
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Отговори

Върни се в “Интересни устройства за изследване”