Алтернативни отоплителни системи

Отговори
Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Алтернативни отоплителни системи

#221

Мнение от icrow » 30 авг 2019 07:33

Принципно е прав за измерванията, но и да се направят и да докажат, че индукцконния котлон е с кпд над 1 пак няма да докажат че това е СЕ. Още преди години бях чувал за това което прави Фил, от моя човек ( Бог да го прости), че руснаци имали същите успешни опити. Тоест проектирания котлон да загрява съдове с бобина и товар на нея изкарва съваем различни стойности. Другото което уж бил 2квт а повече от 1.5 не вдига моя.

Впрочем на тъщата плот с 3 котлона електролукс се чува че пуска да работи без съд и чак след няколко секунд изключва защитата. Вероятно ще е по лесно с него опит. Фил, пробвай с бобина на късо дали ще тръгне котлона? С готовност да го изключиш веднага :)) Вероятно от товара може би от ЕДС се получава магнитно поле с което се активира датчика.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Алтернативни отоплителни системи

#222

Мнение от Philip » 30 авг 2019 09:56

OK
Наблюдавам Анализирам Променям

sheki
Мнения: 430
Регистриран: 18 ное 2014 23:08

Re: Алтернативни отоплителни системи

#223

Мнение от sheki » 01 сеп 2019 16:50


Индукционното нагряване просто има по - голямо кпд , не съм слушал клипа в детайли особено, че има и други части за гледане с готова инсталация.

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Алтернативни отоплителни системи

#224

Мнение от Philip » 15 сеп 2019 12:26

Днес най-накрая пак имах възможност да продължа с опитите.
...И получих тотално объркване :))

Първо - стана ясно, че не само амперклещите не показват верните данни, а и волтметъра - също Wonky

Днес действам с купените от викиват керамични нагреватели - 24 волта - 250 вата . На всеки е ясно, че всеки от тях дърпа около 10 ампера.

Колкото и като бройка да са свързани успоредно към бобината - не включват котлона.

Показанието на дигиталния електромер при всичките ми опити не надвиши 790 вата, независимо на колко е включен котлона - 1200, 1600 или 2000. Не се променя и показанието за волтажа от бобината на мултицета - 21 - 22 волта.

Два свързани последователно го включват.
Волтметъра показва 21 волта, но те вдигат за по-малко от 4 секунди температура над 100 градуса и свързващите им краища стават червени и димящи. Изключих веднага, че един вече спуках.

Две последователно свързани двойки към бобината също я включват.
Отново 21 волта показание, но се държат по-нормално трябват им около 6 секунди да вдигнат същата температура и не почервеняват поне за толкова време.

Пробвах и с три, и четири двойки - не включват котлона.

И после стана съвсем интересно :))
Краищата на четири нагревателя са включени към всеки край на бобината. Последно пробвах с 4 последователно свързани двойки и както казах - котлона не включи.
Разкачих две от двойките по средата - от връзката им една с друга (последователното им свързване).

Така към бобината останаха включени две последователни бройки и по два нагревателя към всеки от краищата на бобината, но несвързани помежду си.

Котлона включи и осемте нагревателя се нагряха за секунди!
Изчаках да изстинат и повторих опита.
Нагряват се еднакво и осемте, като четири от тях имат електрическа връзка само на единия си извод.

Получих тотално Wonky Wonky Wonky и седнах да драсна, че да не съм само аз ошашавен :))

Ще оставя нещата да отлежат малко в главата ми и тогава ще продължа.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Алтернативни отоплителни системи

#225

Мнение от icrow » 15 сеп 2019 17:38

Нещо ми е заспало и не вдянах какво точно си направил на края. Както и да е. Изправи с един грец напрежението и така ще го премериш по точно, че иначе се ебава цета от високата честота.
ПП
Тоест еднопроводно си ги включил с един край във въздуха? Може да си открил и ти еднопроводното предаване на електричество. :))
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Алтернативни отоплителни системи

#226

Мнение от icrow » 15 сеп 2019 17:45

Може би да са станали като антени и заради честотата от котлона да се нагряват примерно :?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Алтернативни отоплителни системи

#227

Мнение от Philip » 15 сеп 2019 19:46

Те не са му в обсега.
Явно това, което се получава в бобината, е нещо съвсем неизвестно (поне за мен) и има доста различни свойства от тока, който познаваме.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Алтернативни отоплителни системи

#228

Мнение от icrow » 15 сеп 2019 20:00

Имах предвид индуцирания ток във вторичната.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Алтернативни отоплителни системи

#229

Мнение от Philip » 01 окт 2019 05:39

Ефектът не се появи отново при преаранжиране на нагревателите.
С четири броя, които мога да включа на тази бобина и поставени вече на системата ми за отопление - загряват водата, но не ми е достатъчно. Отопляемото пространство е огромно.
Междувременно продължавам с опитите да навия бобина от 2 квадрата бобинажна жица.
Отново без успех, също както и при нормалната единична изолирана. Целта ми е да захранвам 220 волтови нагреватели.
Проблемът ми е следния:
Нищо не може да я задържи по време на навиването в положение витка до витка.
Работя с моментно лепило и с горещ силикон.
Приемам всякакви съвети как да ги навия и да останат в положение на равна, плоска бобина.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Алтернативни отоплителни системи

#230

Мнение от icrow » 01 окт 2019 07:28

Еми два диска пластмасови с големината на котлната бобина на ос и дистанция колкото телта. Навиваш и си остава вътре. Другия вариант както е навита тази на котлона. А рамена с вдлъбове в които лежат виткте. Ти със същата бобна като на котлона от друг котлон пробвал ли си? И все още си мисля, че най удачно ще е да се направи траф с феритна сърцевина.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Отговори

Върни се в “Отопление”