Плазма говорител.

Отговори
Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Плазма говорител.

#61

Мнение от icrow » 01 авг 2020 23:53

Еми закачи го и виж. Вържи и ампермер на изхода на захранването и настрой носещата.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Плазма говорител.

#62

Мнение от hyparh » 02 авг 2020 17:31

Замислих се кой е най-добрият и безопасен (за осцилоскопа) начин да измеря честотата на ТХО-то. Може да врътна няколко навивки на ферита и да го вържа там? confus
Той ще хване сигнала и wireless, но по този начин сигурно ще има големи флуктуации и няма да може да се отчете с точност.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Плазма говорител.

#63

Мнение от icrow » 02 авг 2020 19:07

Ааааа не на тхо на генератора имах предвид. То тези малки осцилоскопи са до 50в на входа. И сондата има делител 10 пак ще изпраска.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Плазма говорител.

#64

Мнение от hyparh » 02 авг 2020 21:52

Искам да проверя дали мога да го докарам на 15,625Hz с пота. Имам спомен, че с осцилото съм хващал честотата безжично на безопасно разстояние от ТХО-то, ще тествам пак.

Генератора съм го мерил, дава чудесна форма на импулсите и честотата си отговаря.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

pipilica
Мнения: 119
Регистриран: 17 юли 2015 01:01
Местоположение: София

Re: Плазма говорител.

#65

Мнение от pipilica » 03 авг 2020 03:15

hyparh написа:
02 авг 2020 17:31
Замислих се кой е най-добрият и безопасен (за осцилоскопа) начин да измеря честотата на ТХО-то. Може да врътна няколко навивки на ферита и да го вържа там? confus
Той ще хване сигнала и wireless, но по този начин сигурно ще има големи флуктуации и няма да може да се отчете с точност.
Може да врътнеш няколко навивки но вържи тая допълнителна намотка на резистор стотина ома и тогава мери, не директно на намотката.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Плазма говорител.

#66

Мнение от icrow » 03 авг 2020 11:19

hyparh написа:
02 авг 2020 21:52
Искам да проверя дали мога да го докарам на 15,625Hz с пота. Имам спомен, че с осцилото съм хващал честотата безжично на безопасно разстояние от ТХО-то, ще тествам пак.

Генератора съм го мерил, дава чудесна форма на импулсите и честотата си отговаря.
Това е работната на тхото. Можеш и на генераотра да я измериш. А вече модолираната е друго. И нея можеш на входа да я измериш. Едва ли е нужно на изход на тхо да мериш.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Плазма говорител.

#67

Мнение от hyparh » 03 авг 2020 22:03

Измерих честотите на два различни вида ТХО-та с една навивка проводник около ферита (+ резистор). Дава сходни честоти, но все са над 15,625Hz.

Първата е на ТХО от старите видове (без вграден умножител):

Old style flyback.jpg

Това е от новите с вграден умножител:

New flyback.jpg

В уики пишат това:

"In television sets, this high frequency is about 15 kilohertz (15.625 kHz for PAL, 15.734 kHz for NTSC), and vibrations from the transformer core caused by magnetostriction can often be heard as a high-pitched whine. In modern computer displays, the frequency can vary over a wide range, from about 30 kHz to 150 kHz."

Излиза, че тези от CRT мониторите работят на значително по-високи честоти.

Относно модулацията... сега пробвах да подам синус, но положението пак е същото. На под 6kHz мосфета се напича много бързо. Съответно колкото повече се вдига честотата толкова по-бавно грее. На триъгълник не пробвах, предполагам и там ще е същото.
Полученият звук при синус ми се стори, че е също толкова силен както и при правоъгълник.

ПП. Изпраскаха ми две 555-ци :)) Скоро не се беше случвало. Изглежда като го държа повече време на празен ход (без разпъване на дъга) и се получава така. Засичам натрупване на електростатика по цялата схема, която може да прецаква чиповете.
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

pipilica
Мнения: 119
Регистриран: 17 юли 2015 01:01
Местоположение: София

Re: Плазма говорител.

#68

Мнение от pipilica » 04 авг 2020 01:23

Какъв ти е транзистора и директно ли е вързан на 555. От къде ги купуваш тия 555. Ако нямаш ТХО от монитор мисля че имам и мога да ти подаря едно да пробваш.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Плазма говорител.

#69

Мнение от hyparh » 04 авг 2020 12:23

Ето тази схема ползвам:

40F.jpg

Без резонансния конд на изхода (с него изкарваше по-малка дъга и пак грееше нещо), както и без електролитния понеже ползвам акумулатор. При краче 5 мисля има едно разклонение с допълнителен конд, което тук не е отбелязяно, за подаване на аудио сигнала.
Отбелязал съм направените допълнения за защита (гледах в някакъв чужд форум, как може да се защити 555-цата), като сложих супер бързите 1N4148, които имах подръка. Преди това ме цъкаха искри при докосване на ключето, което означава, че през веригата е протичало нежелано ВН. След добавяне на тези неща шокчетата спряха, но изглежда пак има нещо, което от време на време прецаква чиповете.

Повечето ми ТХО-та са от новите с вградени изправители. Имам от ТВ-та и монитори, ама кое от кое е... :) Те са почти еднакви на външен вид.

Схемата в момента работи с това:

IMG_20200804_115458.jpg

555-ци съм взимал от tpetrov и Викиват. Последните мисля са от Вики.

IMG_20200804_115643.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Плазма говорител.

#70

Мнение от hyparh » 04 авг 2020 15:21

Сега измерих консумацията. На празен ход е почти 2А, при разпъната дъга е около 3,5А, а при максимално къса и гореща дъга скача до 6А.

С подаване на модулираща синусоида от DDS консумацията нараства. Над 9kHz е сравнително Ок, но под тази стойност амперите скачат главоломно (излиза извън скалата, предполагам отива към 15А или повече) и съответно от това идва якото греене.
Не мога да си обясня защо консумацията се качва толкова при подаване на един прост 4V сигнал confus И защо го прави на по-ниските честоти? Интересно... Да не би мосфета да остава отпушен за по-дълго време и оттам да идва гълтането на много ток?
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Отговори

Върни се в “Устройства на icrow”