Плазма говорител.

Отговори
Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Плазма говорител.

#41

Мнение от icrow » 10 май 2017 20:43

С каква честота си? Ако си с много ниска гаранция ти е от това! И ти парвичната намотка си я навивал на ферита или си ползвал на тхото? Ако си я навивал навии нова с повече навивки. Може да ти падне изходното напрежение, но ще ти падне значително консумацията. При мен мисля че беше около 1А То така ще ти и грее фета много. :?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Плазма говорител.

#42

Мнение от hyparh » 10 май 2017 21:22

Честотата е висока - извън чуваемия диапазон. Първичната е 8 навивки на ферита. И аз се учудих, че дърпа толкова ампери... Иначе фета не загрява много, но не съм държал схемата да работи повече от 5-6мин. без прекъсване.
Ще тествам да видя как ще е с повече навивки.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Плазма говорител.

#43

Мнение от icrow » 10 май 2017 22:11

А можеш ли да променяш честотата? Сложи ампермера и променяй честотата и виж как ще е консумацията.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Плазма говорител.

#44

Мнение от hyparh » 10 май 2017 22:55

Да и към двата резистора съм сложил потове и съм сигурен, че качва още амперите с намаляване на честотата (като ги връткам независимо кой от двата, винаги намаляват, не може да я увеличат над нормалната), понеже тогава фета почва яко да грее.
Между другото ми грее доста и кабелчето (при това е дебело) към плюса на акумулатора дори като схемата е на висока честота, не знам защо. При теб загрява ли?
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Плазма говорител.

#45

Мнение от icrow » 11 май 2017 08:44

Загряваше преди с ниска честота. Аз ползвам комп захранване и то над 12 А изключва. Вероятно доста повече ампери гълта от колкото си мислиш :? Закачи го през мултицет и виж, но явно не е нормално. Ти коя схема ползва точно?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Плазма говорител.

#46

Мнение от hyparh » 11 май 2017 16:38

Втората схема от втора стр. (на Jozef Bogin). Аз съм добавил пот и към 1к резистора. Също така към 5-то краче съм закачил два кондера (единия към минус), както е на схемата, която ти ползваш.

Сега като измерих с мултицета, пък ми даде средна консумация от 4,5А, а максимална - 6,5А. Стрелковото е много старо метърче, та може и то нещо да не е наред, макар че са издръжливи по принцип...
Ти имаш едно допълнително съпротивление (R4 = 47 ома), може би то ти ограничава тока. Аз като опитах да го прибавя и схемата въобще не тръгна, та реших да е без него.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Плазма говорител.

#47

Мнение от icrow » 11 май 2017 16:57

Този резистор не е за това. Принципно може с 555 да регулираш времето на импулса duty cycle се водеше май и от там и тока, ама е малко по различна схемата. Като от регулаторите за обороти. Тук в случая само честотата регулираш а тока зависи от парвичната и разряда на вторичната. Се се каня да видя да си направя честотен с който да регулирам и този duty cycle коефициент на запълване беше май на български :?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Плазма говорител.

#48

Мнение от hyparh » 12 май 2017 07:38

Да, точно продължителността на правоъгълния импулс е duty cycle за 555:

"The duty cycle has no units as it is a ratio but can be expressed as a percentage ( % ). If both timing resistors, R1 and R2 are equal in value, then the output duty cycle will be 2:1 that is, 66% ON time and 33% OFF time with respect to the period."
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

sheki
Мнения: 430
Регистриран: 18 ное 2014 23:08

Re: Плазма говорител.

#49

Мнение от sheki » 18 май 2017 23:50

Греене може да има и от "кофти" управление на транзистора, може да иска по - сериозен драйвер.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Плазма говорител.

#50

Мнение от icrow » 19 май 2017 08:32

А ако се сложи да го управлява малък транзистор след честотния :? Или имаше и схема с едни диоди confus
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Отговори

Върни се в “Устройства на icrow”