Озонатори.

Отговори
Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: У-ва на sheki Озонатор

#1

Мнение от hyparh » 11 апр 2015 17:05

Фил и мен въпросът с получаване на ВН чрез честотния генератор ме мъчеше преди време, но с помощта на Шеки и Гоми се получиха нещата hola2 sunny Ето каква схемичка излезе в крайна сметка:
schematic1.jpg
Тук разисквахме тази тема: http://garaja.net/viewtopic.php?f=20&t=177&start=10
В началото бях навързал повечето компоненти с крокодилчета да видя дали ще работи - работеше, но сравнително бързо загряваше мосфета. Преди няколко дни махнах всички хвърчащи връзки и си запоих нещата както трябва - сега работи без загряване :) Може евентуално да позагрее бобината, понеже явно не държи високи честоти, както казва Шеки. При пряко замасяване на ВН-то понякога се случва пак да се рестартира генератора, но ако просто се поддържа коронарен разряд между изхода и нещо заземено няма никакви проблеми. Преди малко опитах и аз с крушка да видим как ще се получи - на 25V DC захранващо напрежение и 10kHz честота от генератора, се получават чудесни дъги вътре в крушката, но след няколко секунди проби стъклото от жега :)) Около работната маса моментално замириса на озон след този опит. Или трябва да подавам по-малко мощност или около крушката да сложа изолиран проводник, а този беше гол.
DSC_0014.JPG
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

sheki
Мнения: 430
Регистриран: 18 ное 2014 23:08

Re: У-ва на sheki Озонатор

#2

Мнение от sheki » 12 апр 2015 00:37

Пробило е прекалено високо напрежение :) проводника иначе и при мен беше гол , но доста работни часове изкара крушката :)

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: У-ва на sheki Озонатор

#3

Мнение от hyparh » 13 апр 2015 23:53

Тази вечер си поиграх с друг начин на обмотаване - няколко навивки изолиран проводник около крушката, точкуван с топъл силикон. Действа много добре като сега загряването е равномерно по стъклото, а не се съсредоточава на отделни точки. Силиконът луминесцира много готино в син цвят :) Може да се дължи и на много фин коронарен разряд, не съм сигурен, но сякаш самият силикон свети.
Първата снимка е на 2 сек. експозиция и представя нещата горе-долу както се виждат в действителност. Втората е на около 8 сек. за улавяне на повече светлина. Хрумна ми една друга идея с ПВЦ тубичка от витамини - отвътре с фолио, отвън с намотка и може да се получи още по-добре.
IMG_0104.jpg
IMG_0098.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6541
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: У-ва на sheki Озонатор

#4

Мнение от icrow » 14 апр 2015 00:06

Уау 8 сек експонация. Толкова ли е слаба светлината? Аз тия дни съм на вълна детски въпроси. :)) Защо на тези китайските куполи не им трябва външен електрод, за да 'светят'?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: У-ва на sheki Озонатор

#5

Мнение от hyparh » 14 апр 2015 00:29

Реално се вижда като първата, за втората нарочно буустнах да видим как ще излезе Astros Иначе снимах на ISO 100 за максимална чистота на изображенията.
За куполите все едно ми говориш на китайски :)), не се сещам за тях confus
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: У-ва на sheki Озонатор

#6

Мнение от hyparh » 14 апр 2015 20:32

Има смисъл... А той е, че трябва да си начеша крастата и да спретна още нещо, което да произвежда ВН :)) Senile
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: У-ва на sheki Озонатор

#7

Мнение от hyparh » 15 апр 2015 21:35

hyparh написа:Утре ще си взема един димер от железарията и ще опитам да направя най-простия озонатор, който може да съществува
Йеп, бачка идеално :) Прави се с минимум части и минимум познания по електротехника. Необходими са димер (моя го взех за 17 лв.), бобина от кола, кондензатор от микровълнова фурна и някаква крушка, която да озонира.

Ето я схемата:
simplehv[1].jpg
Димера вкарва по-остри пикове, които активират бобината (понеже тя работи само с импулси). Чрез връткане плавно може се регулира силата на изходящото ВН. Поради по-ниската честота на искрите, крушката почти не загрява и в същото време озонира много добре. Честотата може да се увеличи при добавяне на повече кондензатори от микровълнови (единия е около 1uF), но специално за функция озониране няма смисъл, понеже крушката (или каквото се използва) ще грее повече.
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6541
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Озонатори.

#8

Мнение от icrow » 15 апр 2015 22:40

Тема за озонатори направени от Хипарх.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Озонатори.

#9

Мнение от hyparh » 19 апр 2015 23:41

А ето и най-лесният начин за продуциране на плазма във вакуум :) Вкарах медна тел в отвора на една спринцовка (да не влиза много навътре), като предварително бях извадил и намазал гумения край на буталото с малко олио, за да се уплътни хубаво и го вкарах докрай. Получи се хубаво задържане на вакуума, буталото дърпа много силно да се връща. Него законтрих с парче шпилка. Другият край на спринцовката обгърнах с пръстен от проводник с гумена изолация да не нагрява много там и го закачих към земя. Получава се хубав плазмен език и сияние при 10-11kHz, а при по-високи честоти сигурно ще е още по-ефектно, но за там ще ми трябва примерно един ZVS драйвер на 30-40kHz. Също по-добре ще е да се използва стъклена спринцовка, че все пак загрява до някаква степен. Дали няма да се получи интересна джаджа за продуциране на меки лъчи, ако вкарам вътре и заземителния електрод, но под формата на малка плочка, обърната на 45 гр. спрямо оста на спринцовката Tonque
IMG_0110.JPG
IMG_0115.JPG
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Озонатори.

#10

Мнение от Спиридон » 19 апр 2015 23:58

Впечатлен съм, колко простичко и ефективно си решил нещата. Cuz_clapping Cuz_clapping Cuz_clapping
Много готино изглежда на снимката.

P.S. С китов обектив ли снимаш?
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Отговори

Върни се в “Устройства на hyparh”