Детектор на йони

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Детектор на йони

#1

Мнение от hyparh » 25 окт 2017 23:04

Днес ми остана време да си измайсторя запланувания детектор на отрицателни йони – работи чудесно sun Отчита наличието само отрицателните - тези, които са полезни за човека. С потенциометъра се настройва чувствителността (при крайно дясно е най-чувствителен), като сравних отклика му с този на купешкия електронен. Ако се настрои на макс. чувствителност, се получава така, че показанията за йони на куб/см почти съвпадат. Т.е., ако електронния даде примерно -80 (реалната стойност се получава като се умножи тази цифра по 10 на 4-та степен), стрелковият ще отчете някъде около 80. Но при доближаване до силен източник на йони, електронния ще достигне лимита си от -2000, докато стрелковия с намаляване чувствителността може да отчита още.
Диодът започва да свети леко когато бъдат отчетени йони, и все по-силно с увеличаване на йонизацията. Копчето вдясно е за On/Off. Даже ми останаха чарколяци за още един.
Може да се пипне още като се добави заземителна метална пластина някъде отстрани, която да контактува с ръката (принципно така ги правят). Утре може да пробвам да видя каква ще е разликата.

Направих го по тази схема:




Ето и демонстрация на работата му, като за източник на йони ползвах верният ми умножител на напрежение на малка мощност:



IMG_20171025_223630.jpg
IMG_20171025_223653.jpg
IMG_20171025_223708.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6541
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Детектор на йони

#2

Мнение от icrow » 26 окт 2017 07:55

Направо купешки си го направил Cuz_clapping
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Детектор на йони

#3

Мнение от hyparh » 26 окт 2017 12:16

Beer Сега го изпробвах и при електростатика - натърках едно тънко найлоново пликче м/у дланите ми докато залепне за една от тях от наелектризирането. При доближаване до пликчето има силна реакция и често удря края на скалата дори и на минимална чувствителност. Малко след това отчитанията спадат заради разсейване на електричеството и съответно йоните.

Всъщност основното, заради което си направих такъв детектор, е да проверя дали ще може да отчете дезинтеграция на меки електрони в един оргонен акумулатор. При пренасищане с оргон по-нестабилните частици би трябвало да започнат да се разпадат и да освободят предимно отрицателни заряди, които да могат да се отчетат.
Чудих се какъв съд ще е най-добре да използвам и се сетих за цилиндричните метални кутии с онези хрупкави пурички, пълни с шоколад. Мисля ще е доста добре за тази цел, понеже най-вътрешния слой е хубаво да е метален, а за облицовка ще гледам да направя колкото се може повече слоеве органика-метал. Идеалният вариант би бил слой лак за дърво, слой медно тиксо, и така до получаване на поне 30 редуващи се слоя. Така ще се спести и максимално пространство, т.е. облицовката ще е максимално тънка без въздушни джобове. Но този процес ще бъде бавен и е хубаво да се направи лятото, за да може да изсъхва по-бързо лака.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Детектор на йони

#4

Мнение от Спиридон » 26 окт 2017 13:05

Колкото за опит на идеята, може би ще свърши работа и домакинско алуминиево фолио, редуващо се с обикновено прозрачно тиксо. Има и тънки двойнозалепващи тиксо-та. С тях ще има по пълно прилепване. :?
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

bluesky

Re: Детектор на йони

#5

Мнение от bluesky » 27 окт 2017 04:36

HI, hyparh!

Станало е СУПЕР Устройството.
Изглежда изключително професионално пипнато.

Планираш ли, когато правиш upgrade-та му, (с пластинка, докосваща се до Човека), да го реализираш със стрелка и циферблат, показващ и "0"-та, т.е., например отклонение наляво - отрицателни йони, отклонение надясно - положителни йони...?

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Детектор на йони

#6

Мнение от hyparh » 27 окт 2017 08:04

Привет bluesky, и благодаря :) Това, което предлагаш, вероятно ще е най-добрия вариант. Само трябва да намеря такъв тип циферблати, понеже не съм сигурен как ги водят.
Друг вариант е да се направи с ключе - примерно при ляво положение да измерва положителни йони, а при дясно отрицателни, като използва пак такъв микроамперметър. За целта транзисторната схема просто трябва да се дублира (но с обръщане на транзисторите, т.е. който е NPN става PNP и обратното) и ключето да превключва между двете схеми.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

bluesky

Re: Детектор на йони

#7

Мнение от bluesky » 27 окт 2017 08:22

Да, може да стане направо комерсиален Уред, хе, хе, хеее...

За анимиране на резултатите, може да се добави и "бар" - линейна редица свето-диоди, (например малки квадратично-продълговати, наредени един до друг). При по-силен сигнал ще се задействат повече от тях, мигайки...

По-изчистеното винаги се предпочита - така, както е, е абсолютно ясно какво прави и как го прави. Има научен вид, на сериозно Уредче.
Ако мери автоматично, без прекъсвач (ляво-дясно), ще изисква ли много повече елементи, или само с някакъв логически елемент, може да се реализира сравнително лесно?

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Детектор на йони

#8

Мнение от hyparh » 27 окт 2017 09:06

Може да се пусне на пазара нещо такова, само не се знае какво търсене ще има, понеже е по-тясно специализиран уред. Нямам представа професионалните такива на каква цена вървят (дори не съм попадал на такива), но този вариант определено може да се направи на народна цена :)
bluesky написа:
27 окт 2017 08:22
Ако мери автоматично, без прекъсвач (ляво-дясно), ще изисква ли много повече елементи, или само с някакъв логически елемент, може да се реализира сравнително лесно?
Да, сега се порових и може да се използва примерно интегрална схема CD4011 в комбинация само с няколко допълнителни елемента. Този вариант може да се изпълни с два диода с различен цвят (или лентички, както предлагаш), които автоматично индикират наличието на + или - йони или и двете едновременно.
Не съм запознат с принципа на работа на този тип циферблати (с 0 в средата) и принципът им на работа, който вероятно е по-различен, а е хубаво да присъства такъв - друго си е да се вижда някаква степен на отчитане.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Детектор на йони

#9

Мнение от hyparh » 27 окт 2017 10:27

Спиридон написа:
26 окт 2017 13:05
Колкото за опит на идеята, може би ще свърши работа и домакинско алуминиево фолио, редуващо се с обикновено прозрачно тиксо. Има и тънки двойнозалепващи тиксо-та. С тях ще има по пълно прилепване. :?
Може да се тества, имам и доста хартиено тиксо, та с него може и по-добре да стане.

Идея за допълнително засилване на акумулатора - преди да бъде положен, всеки метален слой се дупчи с нещо остро да стане като сито. Полага се така, че ръбчетата на дупките да сочат към акумулатора. Така мисля ще се получи осезаемо подсилване на оргонния поток към акумулатора, като по този начин ще се зарежда много по-бързо след употреба на енергията му. Но занимавката докато се приготви нещо такова, ще бъде мнооого голяма :))

Btw, някой има ли представа откъде може да се закупи медно фолио (за предпочитане от Бг)?
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Детектор на йони

#10

Мнение от Спиридон » 27 окт 2017 10:36

Само хартията да не вземе да изолира. Аз така се бях прецакал с хартиено тиксо.

П.С. Медно фолио:
https://www.olx.bg/ad/medno-folio-ID5Ov ... 8ab0b02a8b
http://izobul.com/product/318/samozalep ... flash.html
http://bazar.muzikant.org/%D0%9C%D0%B5% ... 52845.html
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Отговори

Върни се в “Устройства на hyparh”