Установки с въртящи се магнити

pipilica
Мнения: 119
Регистриран: 17 юли 2015 01:01
Местоположение: София

Re: Установки с въртящи се магнити

#11

Мнение от pipilica » 11 юли 2020 01:29

Ся докато четях и гледах снимките се сетих нещо, ако имаш подръка и ти се занимава мое да пробваш. Със сигурност като сложиш желязна сърцевина ще имаш доста покачване на тока и напрежението но и покачване на съпротивлението на въртене. Та ква е идеята, ако имаш няколко пластини от хард диск, знаеш за кои става дума, пробвай да ги сложиш преди и след сърцевината, даже може и леко да застъпиш от нея.
Играх си с такива пластини и имат екраниращ ефект но трябва да има по няколко милиметра от двете им страни.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6541
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Установки с въртящи се магнити

#12

Мнение от icrow » 11 юли 2020 17:32

Егати музата съм станал. :)) Colere :))
Сега ми хрумна, така и така пробваш, та навий на двата си пръста една бобина и я сложи в работната, като я сплескаш. Пробвай да я дадеш на късо и отвързана виж каква ще е разликата с такава вместо сърцевина. Виж и на нея индуцира ли се нещо.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Установки с въртящи се магнити

#13

Мнение от hyparh » 11 юли 2020 21:43

Ами да, при това не отскоро Colere :))
Ще го пробвам това с навиването на бобина, само да остане време Phil24

Пипилица, имаш предвид пластините пермалой? Интересна е идеята, може да опитам. Доколкото си го представям пластините ще разпределят магнитното поле на по-голяма площ (няма да е така концентрирано), от което ще падне ЕМ съпротивлението.

Хрумна ми и друго... Какво ще стане ако добавя още две такива бобини без сърцевина? Ами още 4 (от другата страна на диска)? Напрежението ще скочи на над 80V, а ЕМ съпротивлението сигурно ще се вдигне съвсем леко.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

pipilica
Мнения: 119
Регистриран: 17 юли 2015 01:01
Местоположение: София

Re: Установки с въртящи се магнити

#14

Мнение от pipilica » 12 юли 2020 02:01

Да, но не знам от какво са, доста екранират магнитно поле стига да има по няколко милиметра от магнита до пластината. Идеята е да се получи остър и къс магнитен импулс в бобината.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6541
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Установки с въртящи се магнити

#15

Мнение от icrow » 12 юли 2020 07:55

Според мен ефекта ще е обратния. Опита ще покаже. Те така правят вятърни генератори с бобини но и магнити от другата страна. Трябва да се търси противо-ЕДС
Имаше и някакви варианти с магнити зад бобината, които май се въртяха, за да се напаснат по отсрещния полюс.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Установки с въртящи се магнити

#16

Мнение от hyparh » 16 юли 2020 20:51

icrow написа:
11 юли 2020 17:32
Сега ми хрумна, така и така пробваш, та навий на двата си пръста една бобина и я сложи в работната, като я сплескаш. Пробвай да я дадеш на късо и отвързана виж каква ще е разликата с такава вместо сърцевина. Виж и на нея индуцира ли се нещо.
Днес го пробвах това нещо - няма никаква разлика дали вкараната намотка е вързана накъсо или е с отворени краища. Изходящият волтаж от работните намотки все си е 23,1V. А от вкараната също излиза нещо, но пренебрежимо малко - 0,013V.

Обаче забелязах нещо друго. Сега намотките дават 23,1V, а предния път са били 22,7V. През това време нито акумулаторчето е пипано, нито съм правил промени по въртележката. Излиза, че акумулатора някак си се е заредил малко и дава повече тяга на мотора. Не съм ги засичал до сега сами да си вдигат заряда. Има вариант полученото вихрово електромагнитно поле да внася малко заряд (акумулаторчето го слагам странично на колелото по време на работа) чрез някакъв вид индукция.
Трябва да проведа още опити в това направление.


IMG_20200716_202619.jpg
IMG_20200716_174852.jpg
IMG_20200716_175404.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6541
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Установки с въртящи се магнити

#17

Мнение от icrow » 19 юли 2020 11:03

А можеш ли да сложиш друга намотка от другата страна на диска и да пробваш различни сфазирания, като мериш и тока. Пробвай и да я дадеш на късо. Също така е добре да се мери и тока на въртящото се моторче, за да се следи натоварването при товар на работните бобини.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Установки с въртящи се магнити

#18

Мнение от hyparh » 20 юли 2020 23:05

Ще опитам :) Като цяло навивките на малките намотки не са много (с такъв проводник разполагам) и вероятно ще има някакви минимални разлики при отчитането, но би трябвало да се хванат.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6541
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Установки с въртящи се магнити

#19

Мнение от icrow » 21 юли 2020 11:42

За експеримента няма да е от голямо значение. По скоро ще е по важно ако ще са без сърцевина то вътрешния отвор да е максимално малък. Особено ако магнитите са малки.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

gomi
Мнения: 434
Регистриран: 18 ное 2014 17:25
Местоположение: майна таун

Re: Установки с въртящи се магнити

#20

Мнение от gomi » 01 ное 2020 19:41

а странично разположение пробвал ли си, като на "крутилката" на Свободян(Бог да го прости) ?
IT'S RIGHT THERE IN FRONT OF YOUR EYES!
John BEDINI

Отговори

Върни се в “Устройства на hyparh”