Соларна чиния - концентратор

Отговори
Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Соларна чиния - концентратор

#1

Мнение от hyparh » 12 ное 2020 13:38

Необходими материали:

1. Стара сателитна чиния
2. Двойнозалепваща лента
3. Термо одеало (спасително фолио) за еднократна употреба
4. Ножици и макетно ножче
5. Маркер

Чинията, примерно на Булсатком, може да се вземе втора ръка за 20-30лв от OLX (аз имам стара такава). Двойнозалепващата лента взех от железарията – с ширина 5см. Дължината мисля е 10м. Моето термо одеало го взех преди няколко години (съвсем евтини са) и е изцяло сребристо, сега гледам продават със златисто покритие, примерно в Декатлон. За направата им ползват алуминий и са с много добра отражаемост, значително повече от обикновено кухненско фолио. По-лъскавата страна е проводяща (мултицета веднага дава затворена верига) и тя трябва да бъде лицевата, върху която попадат слънчевите лъчи.

Чинията се почиства, фолиото се поставя върху нея и се очертава с маркер по ръба за вземане на размера. Формата се изрязва с ножица (като се оставя няколко см повече по цялата периферия), след което се нарязва на ленти с ширина примерно 5см. Добре е да се номерират от едната страна, за да не им се обърка реда.
Облепваме чинията възможно най-плътно с двойнозалепващата лента и отгоре внимателно залепваме нарязаните ленти фолио (аз ги налепих перпендикулярно на залепващите ленти).
Последната стъпка е най-трудна, защото фолиото трябва да се залепи максимално внимателно (хубаво е да се ползват и хирургични ръкавици, за да не се оставят отпечатъци), така че да се получи гладка повърхност с минимално задържане на балончета въздух. Реално това е невъзможно да се постигне в идеална степен по този метод, така че – колкото може :)
Накрая с макетното ножче се изрязват всички стърчащи от чинията краища.

IMG_20201111_211306.jpg
IMG_20201112_010700.jpg

Нещото вади сериозна топлина дори при това късноесенно слънце :) Изпробвах го днес малко преди обед - дъска, поставена във фокуса, започва да пуши веднага, като след няколко секунди почернява.

За насочването на чинията има два варианта – директно към Слънцето или леко под ъгъл за иснасяне на фокуса встрани. Вторият вариант позволява да се постави някакъв предмет във фокуса без внасяне на обструкция (засенчване на светлината към чинията). При първия вариант обструкцията е неизбежна, но въпреки това опитите показват, че така топлината е по-силна.

IMG_20201112_115627.jpg
IMG_20201112_115655.jpg
IMG_20201112_115524.jpg
IMG_20201112_115728.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Соларна чиния - концентратор

#2

Мнение от hyparh » 12 ное 2020 21:09

Едно по-добро решение би било облепването на чинията директно с отражателно фолио без двойнозалепваща лента.
Изглежда има такива залепващи фолиа специално за целта:



Метод чрез издуване с въздух под налягане:



Как да премахнем боята от задната страна на изпъкнали огледала (примерно от камион или тези за безопасност на рисковани кръстовища), така че да превърнем огледалото във вдлъбнато first surface mirror:



Обикновени огледала може да се превърнат във first surface по същия начин за всякакви проекти и експерименти (примерно за изготвяне на лазер):

Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Соларна чиния - концентратор

#3

Мнение от icrow » 14 ное 2020 10:26

hyparh написа:
12 ное 2020 13:38

Чинията, примерно на Булсатком, може да се вземе втора ръка за 20-30лв от OLX
Ние за толкова чисто нова я даваме :)) Ако някой иска мога да му подаря стара.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Соларна чиния - концентратор

#4

Мнение от Philip » 15 ное 2020 11:06

Сега ми попадна видео дали имало студени вълни. Според мен от това, което се вижда - има, ама според водещия - няма 1ke :))
Както и да е.
Харесаха ми огледалата, та се сетих за друг метод да стане отразяваща чинията.
Сега продават супер отразяващи спрей бои. Все си мисля, че ще е по-лесно да се пръсне, отколкото лепи.
Ето го и видеото де :)
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Соларна чиния - концентратор

#5

Мнение от hyparh » 15 ное 2020 18:46

Той го обяснява с намаляващото общо инфрачервено излъчване в системата при внасяне на течния азот. Демек, че имаме поглъщане и оттам пада общата температура. Гледах друго подобно видео (май на Physics girl беше) и там го обясниха по този начин. Има логика, ама... знае ли се :) Един проблем може да се погледне от разни гледни точки.

С отразяващ спрей ще е супер! Въпроса е дали, освен самото напръскване, не се изисква по-специална обработка, за да стане огледален нанесеният слой :?

Приложението на чиниите (2-3 или повече) си представям да нагряват черна тръба с циркулираща вода. Само трябва да има тракинг система, за да може с изместването на Слънцето, фокусът винаги да попада върху тръбата.
Като най-полезно приложение ми изглежда ролята на готварска печка :) Особено при ежедневно готвене ще се спестяват киловати всеки ден. Основно през топлото полугодие като има слънце... Само рефлекторът трябва да се модифицира по подходящ начин, понеже в този си вид ще е трудно да се готви нещо с него.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Соларна чиния - концентратор

#6

Мнение от icrow » 17 ное 2020 23:57

Във Враждебна има една къща с такъв солар. Отражателя е половин тръба по скоро половин варел с огледално покритие. И траква слънцето. Ако ти е интересно ще се опитам да го снимам, като отида там.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
hyparh
Мнения: 4317
Регистриран: 18 ное 2014 14:26
Местоположение: Нови хан

Re: Соларна чиния - концентратор

#7

Мнение от hyparh » 18 ное 2020 09:07

Да, това изглежда като най-ефективното решение за нагряване на тръба - цилиндричен рефлектор. Вероятно имат нужда от наистина много топло вода, понеже един обикновен солар (редица от черни тръби) през лятото загрява 300л бойлер до над 60 градуса и трябва периодично да се пуска част от водата да циркулира по тръбите на парното, за да не прегрее. Много ефективни системи са.
Най-постоянното нещо е промяната.
Незавършените дела отнемат енергия, а завършените - дават.
Когато енергията се натрупа достатъчно, започва процес на създаване.

As above, so below.

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Соларна чиния - концентратор

#8

Мнение от icrow » 19 ное 2020 22:42

Ми по скоро е за пестене на място. И Изглежда самоделка. Вероятно човека се е кефил.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Отговори

Върни се в “Устройства на hyparh”