Ротовертер - Ток чрез хитринка :)

Отговори
Потребителски аватар
ivchak
Мнения: 498
Регистриран: 25 ное 2014 20:53
Местоположение: ВАРНА

Re: Други - Ток чрез хитринка :)

#31

Мнение от ivchak » 13 яну 2015 09:49

Малко теория https://yadi.sk/d/qjDtN-_FdwBXH Hola

Потребителски аватар
ivchak
Мнения: 498
Регистриран: 25 ное 2014 20:53
Местоположение: ВАРНА

Re: Други - Ток чрез хитринка :)

#32

Мнение от ivchak » 13 яну 2015 10:01

И още за кондензаторите
urok_kondenzatori.rar
sunny
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Други - Ток чрез хитринка :)

#33

Мнение от Спиридон » 13 яну 2015 12:25

Филипе,
Извинявай, сигурно си се сетил, ама да изключим всички варианти - пробва ли да вържеш изводите на намотките по 2-та (или пък 4-те?) възможни начина, като беше хванал моторчетата едно с/у друго?

Ако има нещо, което липсва при тази схема на монтаж, то е, че когато моторчетата са едно до друго, вързани с ремък, се получават 2 магнитни полета едно до друго, но там където се срещат дали са срещуположни или еднопосочни ...??? Би трябвало да зависи от конкретното положение на всеки ротор??? (моля коригирайте лаишките ми разсъждения, ако са неверни)
Изгледах пак клиповете, не виждам да нагласят взаимно положение на роторите, пък и на клипа, който ти посочи има някакво приплъзване, защото взаимното им положение според шарките на колелцата се променя.
Освен ефекта да се получава от образуването на 2 енергийни вихъра един до друг...?? щом нищо не става с моторчета едно срещу друго.

Не знам дали следното е свързано, но като си смяташ капацитетите на кондензаторите, може и да е от значение. В един руски сайт (във връзка с автомобила на Чоби) са споменали, че ефективността на ел. двигатели (какво е синхронен и асинхронен съм забравил отдавна) нараства значително при честота 400 Hz. Даже в едно предприятие преди години ползвали точно български ел. мотори със съответното спец. захранване на такава честота, заради високата им ефективност.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Други - Ток чрез хитринка :)

#34

Мнение от icrow » 13 яну 2015 12:32

Не говоря зa предaвaтелни числa и обороти, a зa рaмото, което се получaвa спрямо остa нa роторa. Колкото по голямa шaйбa имaш толковa по мaлко усилие ще ти трябвa зa дa зaвaртиш роторa, което ще е много вaжно когaто имaш товaр! Aко имaш триене при ремaкa, предстaви си кaкво ще стaне с мекa връзкa между осите? Дaли ще се получи тaкa еднa рaвнa ос или ще се рaзминaвaт и ще се получaвa биене, което ще зaтормози в пъти повече въртенето. Кaкто и дa е. Всеки си знaе зa себеси :)
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Други - Ток чрез хитринка :)

#35

Мнение от Спиридон » 13 яну 2015 12:51

icrow,
и аз за това говоря. Бъркаш въртене с прилагане на сила върху периферията на колелото с въртене чрез въртящ момент върху оста, където съпротивлението е толкова по-голямо, колкото е по-голям диаметър на колелото.
Ако беше прав, с гуми с по-голям диаметър нямаше да се вдига разхода, а щеше да пада.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Други - Ток чрез хитринка :)

#36

Мнение от icrow » 13 яну 2015 13:22

При колите имa достa предaвки и съотношени изчислени по дaден рaзмер нa колелaтa. Aко ти беше прaв при aсaнсьорите въжетaтa нямaше дa ги зaкaчет нa метър и нещо шaйби a щяхa директно нa остa. Кaкто и дa е. Никои не aнгaжирaм с мнението ми
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Други - Ток чрез хитринка :)

#37

Мнение от Philip » 13 яну 2015 13:35

icrow написа: Aко имaш триене при ремaкa, предстaви си кaкво ще стaне с мекa връзкa между осите? Дaли ще се получи тaкa еднa рaвнa ос или ще се рaзминaвaт и ще се получaвa биене, което ще зaтормози в пъти повече въртенето.
Точно така се получава на практика - сериозно подмятане при насрещно осево свързване! :)
А за размера на колелата ... :))
Колелцата се явяват и маховици. Така че колкото по-големи - толкова по-добре :) Всеки производител на нещо движещо се с колела, се стреми да сложи възможно най-голямото колело, което позволява мощността на задвижващата му установка :)
Роторите нямат взаимно положение, защото са цели обработени отливки - нямат начало и край или повтарящи се елементи :)
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Други - Ток чрез хитринка :)

#38

Мнение от Philip » 13 яну 2015 14:08

Днес не можах да намеря такъв ремък, какъвто трябва.
Остана ми един магазин, но утре и до него ще ида :))
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Други - Ток чрез хитринка :)

#39

Мнение от icrow » 13 яну 2015 15:11

Ако някой тръгне да си прави ротовертери, мога да му препоръчам магазин за шайби за ремаците. Италианско производство са доста добро качество и балансирани на доста високи обороти. Центриращата фтулка е направена доста добре и се самоцентрира. Магазина е директен вносител и няма надценка от прекупвачи. Относително тежички са, така че служат и като маховик. Маховика в тези СЕ проекти е може би най важното звено след резонанса. Като завърши ротовертера и генератора ще ги видите на видео как изглеждат.
Погледнете тук
румънеца какъв маховик ползва и установката му каква мощност вади. Евалата на човека. Много добре направена установка и красиво изпипана. Най големия проблем за да е напълно автономна установката е началното развъртане, което се прави с помощен мотор и външен енергиен източник. Разбира се може да се ползва инвертор с акумулатор, но все пак си е проблем.
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Други - Ток чрез хитринка :)

#40

Мнение от Спиридон » 13 яну 2015 15:36

icrow,
Ще ме караш да чертая схема, за да доказвам, кога се получават по-големи усилия. Като не ми вярваш, свържи с ремък голямо и малко колело на еднакво дебели оси и пробвай да ги завъртиш ПО ОСТА и виж с кое преодоляваш по-лесно другото. Аз съм го правил. Ако искаш, съм готов и да се обзаложим. По принцип не се обзалагам, но тук съм 200% сигурен, защото не е гола теория, а съм го виждал на практика.
Когато колелата са еднакво големи, необходимият въртящ момент е един и същ, независимо от конкретния размер на колелата и не само в едната ос спрямо другата, ами и въобще, пренебрегвайки загубите от триене, които трябва да се компенсират от момента в задвижващото колело. Само че тук двете колела са едновременно задвижващи и задвижвани.

При асансьорите има противотежест, която силно неутрализира ефекта от теглото на кабината. Голямото колело там се ползва, за да може с по-малко обороти асансьора да измине по-голямо разстояние, иначе или ще пълзи като охлюв или моторът трябва да вдигне много големи обороти с всички съпътстващи проблеми за мазане, загряване и износване вкл. и на въжето. Втората (но не по важност) причина е, че въжето се скапва много по-бързо, когато го увиваш около по-тънко колело - получават се по-големи деформации, настъпва умора и т.н. А при автомобилите къде слагат по-големи колела и гуми - при по-мощните или при по-маломощните?

Филипе, малко отместваш фокуса - въобще не споря за ролята на маховика. Нали не искаш да кажеш, че правят редуктори (или мултипликатори) с възможно най-големите колела? Ако беше така, просто щяха да праснат едно малко и едно голямо колело и нямаше да си играят да слагат един куп междинни и отделен маховик.
Като е необходим маховик, слагаш на едната или двете оси каквито колела трябва (или може от дименсионални ограничения) и не е необходимо никакво съгласуване в размерите.
Ако по други причини е необходимо двата магнитовода да са един до друг, а не един срещу друг, за това не си и помислям да споря.

Предложението ми беше, само защото каза, че имаш проблем с колелата, за да може да пробваш дали нещо ще излезе при това свързване, докато намериш подходящите колела. Щом си го пробвал и няма саморазвъртане - ОК. Но наистина ме интересува дали си пробвал с различни ел. свързвания на краищата на намотките, защото и мен сериозно ме вълнува дали има хляб в тази идея. И лампи само да може да светят, пак е нещо.
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Отговори

Върни се в “Ротовертер”