Отопление Камини

Отговори
Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Отопление Камини

#1

Мнение от Philip » 22 ное 2014 06:59

Тази година естествено продължавам да усъвършенствам отоплението в къщата си :)
Да се отчета сега къде съм :))
Темата я започнах миналата година във форума "гаража"
Тогава оптимизацията и допълнението за подобрено горене и повишаване на температурата беше воден тип. Ето и описанието му: http://www.garaja.net/viewtopic.php?f=20&t=89&start=50
1.jpg
2.jpg
Този отоплителен сезон нещата вече са различни (защото и знанията ми са различни :)) )
Системата е въздушна.
Използвам старата система за подаване в камината, като единствената разлика е, че краищата на тръбичките са изправени.
Ето я и новата ми система:
1.jpg
2.jpg
Ако се чудите какво е това гладкото нещо най-отгоре на дървата - ами то е отражението на кубето ми :)) от стъклото. Има и малко отражение на ръце :))
Системата се състои от Йонизатор; Безшумен вентилатор; Медна тръба само с положителен профил; Два сериозни магнита на края на тръбата; И Системата от медни тръби за вкарване на въздуха в камината
С нея постигам тлеещо горене и много по-пълно изгаряне.
Камината е 42 kW
Едно зареждане с 4 - 5 здрави цепеници постига горене и поддържане на температурата между 4 и 7 часа. Топля цялата къща (която никак не е малка), като поддържам температура около 20 градуса.
С новата система постигам:
Първо и основно - смесено горене. Камината ми принципно е само с долно, за да може да постигне "нужната температура" за киловатите си. Моята система и подава въздух отгоре.
От нея има три основни промени.
Първата я казах вече - пълно изгаряне на дървата с почти невидим пушек от комина.
Второ - страшно забавено горене на дървата.
Трето и много неочаквано за мен! Предишната година, с предишната система, за да поддържам около 20 градуса при същата външна температура като сега, ми беше нужна температура на излизащата вода над 40 градуса. Сега тази температура е около 30 градуса. Не мога да си обясня какво точно прави новата ми система, но температурата по някакъв начин е напълно достатъчна. Забравих да спомена, че миналата година и не отоплявах единия етаж. Сега отоплявам навсякъде :)
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Отопление Камини

#2

Мнение от Спиридон » 22 ное 2014 09:37

Най-впечатляващото за мен е, че с по-малко дърва получаваш по-голямо количество отдадена топлина.
Има ли специална причина тръбата да е само с положително завихряне? Може ли първоначалното отрицателно (с каквото icrow постига по-голяма икономия от колата си) да се замества от йонизатора или функцията му е друга?

Иначе за мен не е странна разликата между 30 и 40 град. Миналата година си загрявал грубо два пъти по-малко вода с 40 градуса, което означава, че тази вкарваш прибл. 1.5 пъти повече количество топлина, за да отопляваш 2 пъти по-голяма площ. Но трябва да се отчита, че двете площи са свързани и миналата си отоплявал значително по-неефективно от термодинамична гледна точка. През пода (или тавана) на единия етаж си "отоплявал" и другия.

Някои предложения от пишман фотограф за избягване на отражения в снимката на пламъците:
- ползвай поляризационен филтър; променя усещането, но то и без това е променено от твоето (силно положително - наведи се да мине четката :) ) излъчване; или
- изключи таванното осветление и остави само светлината от пламъка; плюс
- закрепи фотоапарата на нещо и ползвай самоснимачката.

Хубав ден. :)
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Отопление Камини

#3

Мнение от icrow » 22 ное 2014 10:17

Браво Фил! Наистина понеже нямаш загуби вече към въпросния етаж за това се задържа и темепературата. :) А и все пак още не е толкова студено навън. Забелязва ли се разлика в пламъка, като изключиш йонизатора?
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Отопление Камини

#4

Мнение от Philip » 22 ное 2014 11:09

Изглежда има някакво насищане с нещо си в камината, защото като изключа системата, дървата продължават да горят бавно и в същото време да отдават топлина около час (може би и повече). Чак след това при същото горене температурата на водата започва да пада и трябва да отворя към комина, за да горят по-здраво и да отдадат същата топлина на водата.
Пламъците са жълтосинкави доколокото въобще ги има, докато работи допълнението. Която и част от него да премахна или изключа (магнитите или йонизатора) - става това, което написах по-нагоре.
При горене без допълнението, пламъците си стават големи и жълтооранжеви.
А ако трябва да обясня какво става като работи - засега не мога. Без тях системата си е просто система за горно горене с леко енергетизиран въздух от медната тръба. (Спиридон, ще пробвам и с пълноценна тръба :) ) Защо сложих йонизатор и магнити заедно - ами на ниво да го обясня - не знам :)) Имах подозрения, че така ще работи :))
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Отопление Камини

#5

Мнение от Philip » 22 ное 2014 11:52

Нови данни Hola :))
На входа за регулиране на подавания въздух в камината ( камината си има такъв ) поставих йонизатора така, че всичкия въздух да преминава през него.
При спирането и пускането се вижда промяна на пламъците. Как ще се развиват нещата нататък и дали може и само така - данни след по-продължителни наблюдения :)
Но това поне може да го пробва всеки, който има печка на дърва и йонизатор :) Не се изискват никакви кардинални промени и правене.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Отопление Камини

#6

Мнение от Philip » 22 ное 2014 12:11

И още допълнение :))
Сложих двата магнита от двете странични страни на камината.
Пламъците намаляха на размер и визията в камерата стана същата като при цялостната система. Почти без видими пламъци и със същото излъчване като при включена цялостна система.
Как ще се държи температурата - по-късно :)
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
icrow
Мнения: 6544
Регистриран: 17 ное 2014 11:04

Re: Отопление Камини

#7

Мнение от icrow » 22 ное 2014 12:59

Aко не е тaйнa ще нaпрaвиш ли снимки дa видим кaк сa сложени нещaтa и рaзликaтa в горенето, че беднa ни е фaнтaзиятa. :))

ПП
Супер приятно се чувствaм, кaто гледaм огъня от първия пост. :)
С мързел към прогрес. :))
my logic is undeniable :))

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Отопление Камини

#8

Мнение от Philip » 22 ное 2014 15:25

Нямам никакви тайни, Айкроу :)
Така живея и това прави животът ми много по-лек, отколкото на хората с тайните :)
3.jpg
4.jpg
5.jpg
8.jpg
6.jpg
7.jpg
Като мине един час от снимките - ще снимам пак, за да добиете представа колко са изгорели за това време :)

***
Добре, че още не съм облякъл камината :))
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Наблюдавам Анализирам Променям

Потребителски аватар
Спиридон
Мнения: 1938
Регистриран: 18 ное 2014 10:03
Местоположение: "живее" в София

Re: Отопление Камини

#9

Мнение от Спиридон » 22 ное 2014 15:39

Филипе,
Само внимавай с магнитите, че ако се нагряват продължително време, ще отслабнат. Между другото с един и същ полюс ли са към метала на камината? Сигурно има значение с кой.

Имам следната теория:
Бавното горене (при ограничаването на кислорода) води до по-пълно изгаряне. При бързото високотемпературно изгаряне (с излишък на кислород) се образуват повърхностни слоеве, които възпрепятстват изгарянето в дълбочина, отделят се цели неизгорели частици, заради което в крайна сметка сумарно се отделя по-малко топлина от дадено количество гориво (в случая дърва), но пък се отделя по-бързо. Поради това по-горещият въздух излиза с по-висока скорост през комина, заради което пада и к.п.д.-то на топлоотдаването. Т.е. в случая ключът е бавното горене.

Насищането с положителна енергия (съзидание) действа като спирачка на горенето (разрушение) "възстановявайки" част от вече изгорялото и то изгаря повторно. Предполагам (или поне така ми се иска :) ), че с увеличаване на положителната енергия ще се установи динамично равновесие и няма да се налага зареждане на камината след първоначалното.
Само трябва да се внимава да не се премине този праг, че кой знае какво ще се образува в камината. :))

П.С. Сега виждам, че междувременно си пуснал снимки и магнитите са с един и същ полюс към метала
"С мозъка човек мисли, че мисли.
Освен това той се ползва за главоболие.”

Потребителски аватар
Philip
Мнения: 5596
Регистриран: 15 ное 2014 11:31
Местоположение: Около Мадарския конник :)
Контакти:

Re: Отопление Камини

#10

Мнение от Philip » 22 ное 2014 16:17

Междувременно е минало повече от час, ама за десет - петнадесет минути няма да го правим на въпрос, я :))
Не съм пипал по камината нищо от предишните снимки.
9.jpg
10.jpg
11.jpg
Дърво в средата се беше свлякло напред отпреди. След тези снимки отворих и го наместих
12.jpg
13.jpg
14.jpg
Ефекта е по-малък от този, когато беше вързана системата цялостно, но все пак си го има определено :)

Спиридон, има логика в думите ти. Ще пробвам при това положение и енергетизиране на пространството по друг, по-достъпен за всички начин, а не с тръби и системи в камината.
***
Пробвах с филтрите, но колкото и да е странно - никаква промяна при въртенето им. Така че снимките са пак без филтри.
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Наблюдавам Анализирам Променям

Отговори

Върни се в “Отопление”